Haberler

tusiad iklim toplantilari 1TÜSİAD İklim Toplantıları’nın ilki olan “Düşük Karbonlu Kalkınma Sürecinde Finansmanın Rolü” etkinliği 11 Nisan Çarşamba günü Tekfen Tower’da yapıldı.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sürdürülebilir Kalkınma Yuvarlak Masası Lideri Metin Akman’ın karşılama konuşmasıyla başlayan etkinliğin açılış konuşmalarını TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptı.

PG surd hedef.cevko webÇEVKO Vakfı üyesi Procter & Gamble, 2020 çevresel sürdürülebilirlik hedeflerinin birçoğunu başardığını, kalanlarını başarmak için güçlü planlar yaptığını belirterek 2030 yılı için geniş kapsamlı yeni hedefler oluşturduğunu açıkladı. “Hedef 2030” başlığında toplanan yeni sürdürülebilirlik hedefleri, P&G ve tüketiciler için değer yaratırken çevre ve toplum üzerinde olumlu etki bırakmayı ve buna ilham vermeyi amaçlıyor.


elif pouch .cevko webÇEVKO Vakfı üyesi ve daima sürdürülebilir ambalaj inovasyonu arayışında olan Elif, uzun zamandır üzerinde yoğunlaştığı Ar-Ge çalışmaları neticesinde %100 polietilen (PE) stand-up pouch ambalajı üretti. Geleneksel pouch ambalajlarının aksine %100 PE yapısıyla geri dönüştürülebilir olan çevre dostu ambalaj çözümü Elif2Pouch, sürdürülebilirliğe önem veren marka sahiplerinin ilgisini çekiyor. Farklı malzemelerle laminasyon gerekliliğini ortadan kaldıran Elif2Pouch, aynı zamanda Avrupa Komisyonu’nun 2030 geri dönüşüm hedefine uyum sağlamayı hedefleyen hızlı tüketim mamulleri üreticilerine de bu hedefe ulaşmalarında destek oluyor.

GCAÇEVKO Vakfı üyesi Gürallar Cam Ambalaj (GCA), Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu üyesi olduğu Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu (FEVE) önderliğinde yürütülen ve on iki Avrupa ülkesinde eş zamanlı hayata geçirilen Sonsuz Okyanus (Endless Ocean) kampanyasına Türkiye adına destek veriyor. Denizlerin ve okyanusların derinliklerindeki kirliliğe dikkat çekmek ve tüketicilerin farkındalığını arttırmak amacıyla başlatılan kampanya, 8 Haziran Dünya Okyanus Günü'nde çeşitli etkinliklerle desteklenip yaz sonuna kadar devam edecek.

Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Başvuruları Devam EdiyorÇEVKO Vakfı tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri'ne başvurular 11 Mayıs 2018 tarihine kadar devam ediyor.
Yeşil Nokta Marka Alt Lisans Sözleşmesi olan firmaların katılabildiği ödül sürecine başvurular üç ana kategoride gerçekleştirilecek ve ödüller 29 Kasım 2018 tarihinde düzenlenecek ödül töreni ile sahiplerini bulacak.

Marmaris’te Geri Kazanım SeferberliğiTürkiye'nin gözde turizm merkezi Marmaris'te, Belediye ve ÇEVKO Vakfı tarafından, sürdürülebilir çevre için gerçekleştirilen atık toplama ve geri kazanım çalışmaları, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve ÇEVKO Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla'nın katılımıyla düzenlenen toplantıda anlatıldı.

ÇEVKO Çocuk'tan Hediye Çeki KampanyasıÇEVKO Vakfı tarafından öğrenci ve öğretmenlerin faydalanabilmeleri için hazırlanan www.cevkococuk.org e-öğrenme sitesinde başlayan kampanya ile internet sitesi üzerinden geri dönüşüm eğitimini tamamlayarak sertifika alan çocuklar D&R'dan 100 TL tutarında hediye çeki kazanma şansı yakalıyor. Eğitimi tamamlayarak sertifika oluşturan her 1000. öğrenciye ÇEVKO Vakfı tarafından D&R'den 100 TL değerinde hediye çeki verilecek.

Sanatla Dünya Dönüşür Sergisi İstanbul’da

ÇEVKO Vakfı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) iş birliğinde Şanlıurfa ve Kilis'te yürütülen "Suriyeli Mülteci Yerleşim Birimlerinde Geri Kazanım Bilincinin Yaygınlaştırılması" projesi sonrasında, Suriyeli mülteci çocukların yaptığı resimler ve mülteci kadınların geri dönüşümlü malzemelerden yaptıkları el işi çalışmaları, Ataşehir Belediyesi ev sahipliğinde Novada Ataşehir Alışveriş Merkezi'nde sergileniyor.

P&G’den Plajdan Toplanan Plastiklerle Üretilen Şampuan ŞişesiDünyada ilk kez plajdan toplanan plastikleri geri dönüştürerek şampuan şişesi üretiminde kullanacağını duyuran Head & Shoulders, plastik atıklarla mücadelede önemli bir adım atıyor.Head & Shoulders, İsviçre'de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumunda, Avrupa plajlarından toplayacağı plastiği şampuan şişesi üretiminde kullanacağı iddialı planını duyurdu.

Metal Packaging Europe Canstruction ile Avrupa’da Ortaklık Yapacağını AçıkladıMetal Packaging Europe, Atlanta merkezli başarılı bir Amerikan gıda yardım derneği olan Canstruction ile bir lisans anlaşması yaptığını duyurdu. Canstruction, tamamen konservelerden yapılan devasa heykellerin sergilendiği ve daha sonrasında hayır kurumlarına bağışlandığı pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. Metal Packaging Europe ve Canstruction ilk kez görücüye çıkacak yeni tasarımlarıyla beraber 2018 yılında Avrupa'da Canstruction'ın etkinliklerine hız kazandırmayı amaçlıyor.