Haberler

kahramankazan da geri kazanim seferberligiKahramankazan Belediyesi ve ÇEVKO Vakfı iş birliğiyle “Kahramankazan Belediyesi Ambalaj Atıkları Geri Kazanım Projesi” hayata geçirildi. Bu kapsamda ilçenin birçok noktasına geri kazanım kumbaraları yerleştirildi. Kumbaralarda cam, metal, plastik, kâğıt, karton ve kompozit gibi ambalaj atıkları toplanacak. Ayrıca ÇEVKO ekipleri ilçe genelinde projeye ilişkin bilgilendirme broşürleri dağıtarak vatandaşların katılımını sağlayacak.

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, projenin yaşadığımız çevrenin ve doğal kaynakların korunması için son derece önemli bir proje olduğunu söyledi. Kahramankazanlılara projeye destek vermeleri için çağrıda bulunan Ertürk, “Ambalaj arımızı çöpe atmayıp evlerinizde ayrı bir torbada biriktirerek görevlilerimize teslim edebilir ya da size en yakın geri kazanım kumbarasına atarak geleceğimize katkıda bulunabilirsiniz. Değerli hemşehrilerimizi daha iyi bir gelecek için sürdürdüğümüz geri kazanım projemize destek vermeye çağırıyorum. Unutmayın, ambalaj atıkları çöp değildir. Çöpe atmayalım, ayıralım, geleceğimizi geri kazanalım. Sizlerin katılımı ile projemizin daha büyüyeceğine inanıyorum” diye konuştu.

serik belediyesinden cevre projesiSerik Belediyesi, geridönüşümü yaygınlaştırmak ve çevre bilincini artırmak amacıyla "Ambalaj Atıkları Çöp Değildir Geri Dönüşüme Kazandırılmalı" adıyla proje başlattı. Serik Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, ÇEVKO Vakfı ile birlikte Serik'te "Atık Pet Şişe Toplama Kumbaraları" yerleştirmeye başladı. Atık Pet Kumbaraları, pet şişesine benzer görüntüsüyle vatandaşların hem dikkatini çekti hem de beğenisini kazandı.                                                                                        

Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, "Doğal kaynakların verimli kullanılması için geri dönüşüm çalışmalarını destekliyoruz. Atık Pet Şişe Toplama Kumbarası projesi ile hem geri dönüşüme katkı sağlıyoruz hem de ilçemizin kirlenmesinin önüne geçiyoruz" dedi.

Başlatılan uygulama sayesinde pet şişe ve ambalajların kolayca toplanarak, zamandan tasarruf sağlandığını belirten Serik Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Ayşenur Can ise "Yaklaşık 70 kilogram plastik atığı geri dönüşüme kazandırabilen Atık Pet Şişe Toplama Kumbaraları dolduğunda temizlik işleri ekiplerimiz tarafından boşaltılıyor. Bu sayede her ay yüzlerce kilo plastik atık çöp yerine geri dönüşüme gidiyor. Şimdilik 17 noktaya koyduğumuz kumbaraların sayısını arttırarak daha çok plastik atığı geri dönüşüme kazandırmayı hedefliyoruz" dedi.

 

AB calistay cevko webÇEVKO Vakfı, küresel toplumun çevreye uyumlu sürdürülebilir gelişimi açısından dünya gündeminde önemli yer tutan döngüsel ekonomi modelinin, ülkemiz gündeminde daha yaygın yer tutması için yapılan çalışmalara önderlik ediyor. Geçtiğimiz yıl Döngüsel Ekonomi konusunda Türkiye’de uluslararası bir kongre düzenleyen ÇEVKO Vakfı, kongrenin ardından, düzenlediği bir dizi çalıştayla fikir ve eylem odağında devamlılığı hedefliyor.

ÇEVKO Vakfı’nın AB Döngüsel Ekonomi Paketi konulu çalıştayı ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) Genel Sekreteri Konca Çalkıvik ve Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu Birliği (EXPRA) Kurumsal İlişkiler Müdürü Monika Romenska’nın katılımıyla 17 Temmuz 2018 günü gerçekleşti. Çalıştaya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerin yanı sıra, ÇEVKO Vakfı üye kuruluşlarının temsilcileri, çeşitli kuruluş, birlik ve derneklerin yöneticileri katıldı.

Çalıştayda, AB Döngüsel Ekonomi Paketi bütünüyle ele alınarak AB’de yapılacak yasal düzenlemeler hakkında bilgiler verildi.

AB Döngüsel Ekonomi Paketi, hızla artmakta olan dünya nüfusu, ürün ve hizmetlere duyulan talep karşısında dünyanın kaynaklarının kısıtlı olduğu noktasından hareketle, dünyada “al-kullan-at” süreçlerini içeren doğrusal ekonomiden “sürdürülebilir üretim-sürdürülebilir tüketim-geri dönüşüm” süreçlerini içeren döngüsel ekonomiye geçişi öngörüyor.

AB Döngüsel Ekonomi Paketi, hammaddelerin temininden üretim süreçlerine; belediye atıkları ile ambalaj, gıda, inşaat ve yıkıntı atıklarının yönetimi, depolama sahaları, deniz çöpü, genişletilmiş üretici sorumluluğu ilkeleri, mali teşvikler gibi çok çeşitli konuları içeriyor. Paketteki atık yönetimi ile ilgili yasal düzenmelerde yapılacak değişiklikler, Haziran 2018’de kabul edildi.

bakan yard kResmî Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcılıklarına Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Fatma Varank, ve Mücahit Demirtaş atandı.

bogazici yuzme 18 4Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından bu yıl 30. kez düzenlenen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, 52 ülkeden yüzücülerin katılımıyla gerçekleşti.
Türkiye'nin ve İstanbul'un tanıtımına 30 yıldır önemli katkı sunan ve "Dünyanın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu" seçilen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı için yerli ve yabancı toplam 2 bin 400 yüzücü katıldı.

Asya’dan Avrupa’ya doğru 30 yıldır yapılan ve Kanlıca’dan başlayıp Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda son bulan, dünyada iki kıta arasındaki tek yarış Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, 21-22 Temmuz tarihlerinde gerçekleşti. Etkinlik alanında binlerce sporsever yarışı takip ederken organizasyonda ambalaj atıkları ÇEVKO Vakfı ve Beşiktaş Belediyesi iş birliği ile toplandı. ÇEVKO Vakfı iki gün boyunca kurduğu stant ile sporcu ve sporseverleri geri dönüşüm konusunda bilgilendirdi. Ayrıca “Ambalaj atığını getir, şapkanı götür” etkinliği ile geri dönüşümün önemine dikkat çekti.

Yarışlar boyunca 240 kg plastik, 280 kg kâğıt/karton, 20 kg. metal, 60 kg. cam atık toplandı. Bu atıkların geri kazanımı ile sağlanan çevresel fayda şu şekilde hesaplandı;

- 2835 kWh elektrik tasarrufu
- 7 m3 su tasarrufu
- 5 ağaç kazanımı
- 0,4 ton CO2 azaltımı (Ortalama bir otomobilin 1493 km kullanılmasına denk )

starbucks 11Starbucks, dünya genelinde 28.000 şubesinde plastik pipetleri kaldıracaklarını ve böylece her yıl bir milyar pipet tasarruf etmeyi beklediklerini duyurdu.
Bunun yerine bütün dünyadaki müşterilerine yeni bir geri dönüştürülebilir kapak ve alternatifli pipet seçenekleri (kompostlanabilir ve kağıt) sunacaklar. Bu taahhüdün geçmişi, yılın başlarında, tam anlamıyla sürdürülebilir bir karton kahve bardağı yaratmak için 10 milyon dolar yatırım yapacaklarına dair verdikleri söze dayanıyor.
Yeni pipetsiz kapak tasarımının lansmanı ilk olarak şirketin doğduğu Seattle’da ve Vancouver’da yapılacak; 2019’da da uygulama Kuzey Amerika’nın tamamında yaygınlaştırılacak.

Starbucks Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Kevin Johnson, “Bu, ortaklarımız ve müşterilerimiz için, müşterilerimize daha sürdürülebilir yollarla servis edilecek global sürdürülebilir kahve hedefimize ulaşma yolunda önemli bir kilometre taşı,” dedi.

Avrupa muhtemelen, Fransa, Hollanda ve Birleşik Krallık başta olmak üzere, iyileştirmeleri 2020’ye kadar görmeye başlayacak. Londra’da seçilmiş birkaç şubede bir süredir denenen 5 penilik karton bardak ücreti uygulaması da yakında 950 şubeye yayılacak.

Plastik pipetler, Starbucks’ın sürdürülebilirliği iyileştirme planlarından sadece bir kısmını oluşturuyor. Şirket, elektriğini %100 yenilenebilir kaynaklardan elde etmenin ve 1.500 şubesini en yüksek çevre standartlarını karşılayacak hale getirmenin yollarını arıyor.

Fotoğraf: Starbucks
Kaynak: http://www.climateactionprogramme.org

head shoulders serenay 2Head&Shoulders, sularımızın kirliliği ile mücadeleye dikkat çekmek için Kilyos’ta kıyı temizleme etkinliği düzenledi. ÇEVKO Vakfı, CarrefourSA ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG)’nın iş birliği ile düzenlenen etkinliğe Head&Shoulders marka yüzü Serenay Sarıkaya katıldı.

Head&Shoulders, kıyılardan toplanan plastiklerden elde edilen ‘Dünyanın İlk Geri Dönüştürülmüş Şampuan Şişesi*’ni Türkiye organize perakende sektörünün öncü markası CarrefourSA marketlerinde satışa sunarak çevre duyarlılığında ilk adımını atmıştı. Eşzamanlı CarrefourSA marketlerine yerleştirilen plastik toplama üniteleri ardından projenin ikinci ayağında ise Kilyos’ta kıyı temizleme etkinliği düzenleyerek sularımızın kirliliğine dikkat çekti.

Head&Shoulders’ın marka yüzü Serenay Sarıkaya’nın da destek verdiği etkinlikte Toplum Gönüllüsü gençler, CarrefourSA ve ÇEVKO yetkilileri yer aldı.

Toplum Gönüllüsü gençler ile kıyıda atık toplayan, daha önce de yaptığı çevreci paylaşımlarla dikkat çeken Head&Shoulders’ın marka yüzü Serenay Sarıkaya, etkinliğe dair yaptığı açıklamada: “Bugün çok güzel bir sebep için Kilyos’ta buluştuk. Head&Shoulders çok güzel bir hareket başlattı ve kıyılardan toplanan plastikler ile dünyanın ilk geri dönüştürülmüş şampuan şişesini üretti. Ben de bu hareketin bir parçası olmaktan dolayı çok mutluyum. Kıyılarda ve denizlerde kirlenmeye sebep olan bu atıklara bir dur demek için bugün hepimiz burdayız...Plastik atık kirliliği çevremizin, bir sürü canlının ve bizlerinde hayatını tehlikeye atıyor. Eğer gerçekten güzel ve yaşanılabilir bir dünya istiyorsak doğamıza iyi bakmalı ve sahip çıkmalıyız...Siz de çevrenizde gördüğünüz, evinizde bulunan plastik atıkları toplayıp Head&Shoulders’ın plastik atık toplama ünitelerine bırakarak bize destek olabilirsiniz. Bugün bu sıcak günde böyle bir sebep için bana eşlik eden herkese çok teşekkür ediyorum”. dedi.

P&G, her yıl yarım milyar saç bakım ürünü şişesini geri kazanılmış plastikten üretiyor. Ayrıca, P&G, 2018 yılının sonunda, Avrupa’daki şampuan şişesi üretiminin %20’sini, geri dönüştürülmüş plastiklerden karşılamayı hedefliyor. Bu sayede 500 milyondan fazla şişe geri dönüşüme kazandırılmış olacak.

*%20si denizden toplanan plastikle yapılmış dünyanın ilk geri dönüştürülmüş şampuan şişesi

tofas fabrikaTofaş, 5’inci Sürdürülebilirlik Raporu’nu kamuoyu ile paylaştı. Bu yıl ilk kez interaktif olarak yayınlanan rapor, tüm paydaşlara şirket performans verilerini 2013 yılından itibaren karşılaştırmalı olarak inceleme fırsatı veriyor. Rapora göre Tofaş,bu dönemde yürüttüğü̈ verimlilik çalışmalarıyla 72.633 GJ enerji tasarrufu ve 63 milyon m3 suyun geri kazanımını sağladı.

Rapor, Tofaş’ın 2017 yılında gerçekleştirilen toplam 244 milyon liralık Ar-Ge harcamalarının 25 milyon TL’lik kısmını emisyon azaltımı projelerine ayırdığını gösteriyor. Tofaş, bu dönemde yürüttüğü̈ verimlilik çalışmalarıyla, 72.633 GJ enerji tasarrufu ve buna bağlı olarak 5.918 ton karbondioksit azaltımı sağlayarak, üretimden kaynaklanan sera gazı miktarını bir önceki yıla göre araç başına %10,5 oranında azalttı.

5’inci Sürdürülebilirlik Raporu’na göre, Tofaş’ın 2017 yılında kurumsal yönetim çalışmalarındaki performansıyla, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kurumsal yönetim notu 9,15 oldu. Tofaş, uluslararası değerlendirme kuruluşu EIRIS’in Borsa İstanbul bünyesinde yaptığı kapsamlı değerlendirmede ise BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaya devam etti. Tofaş ayrıca, gerçekleştirdiği Ar-Ge yatırımlarıyla Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi’nin Ar-Ge Yatırımları Skor Listesi’nde geçtiğimiz yıl üçüncü defa Türkiye’den ilk sırada yer almayı başarırken, listede 12 basamak birden yükselme başarısını da elde etti.

Sürdürülebilirlik Raporu ile ilgili görüş bildiren Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Yerel ekonomiye katkı sağlamaya ve uzun soluklu sosyal sorumluluk projeleri yürütmeye de devam ettiklerini de belirterek, “2017 yılında eğitim, spor, kültür-sanat ve çevre alanlarında hayata geçirdiğimiz projelere 7 milyon TL kaynak ayırdık. Tofaş olarak 50. yılımızı geride bırakırken, önümüzdeki yıllarda da performansımızı yükseltmeye devam etmeyi hedefliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Tofas 5. Sürdürülebilirlik Raporu için tıklayınız

dunya cevre gununuz kutlu olsun 1 size 3Birleşmiş Milletler tarafından 1972’de ilan edilen 5 Haziran Dünya Çevre Günü, tam 46 yıldır tüm dünyada çevre ile ilgili farkındalığın arttırılması amacıyla kutlanıyor.
Geri dönüşüm ile ilgili çalışmalarına 27 yıldır devam eden ÇEVKO Vakfı da bu önemli günde vatandaşlarda çevre bilincini oluşturmak ve geri dönüşüm konusunda bilgiler vermek için belediyeler tarafından düzenlenen etkinliklere katılıyor ve bilgilendirme yapıyor.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Dünya Çevre Günü tüm yurtta kutlandı ve güzel görüntülere ev sahipliği yaptı. ÇEVKO Vakfı başta İstanbul olmak üzere Osmangazi’den Söke’ye; Fatsa’dan Şahinbey’e kadar ülke genelinde toplam 52 belediyede düzenlenen etkinliklere katıldı ya da bilgilendirme malzemesi sağladı. Etkinlikler ile 75 binin üzerinde tüketiciye ulaşıldı.
Etkinliklerden bazılarını siz okuyucularımız paylaşmak istiyoruz.

Yenimahalle’nin Çevreci Çocukları Büyüklere Ders Verdi– 3 Haziran
Hasan Doğan stadını dolduran binlerce çocuk, çevrenin önemine dikkat çekti. TAP, ASKİ, TÜBİSAD, ÇEVKO, TEMA, DEHA Atık yağ Toplama ve Geri Kazanım, TBT Elektronik Geri Dönüşüm, Çevnak Geri Dönüşüm, Altıntaşlar Geri Dönüşüm sivil toplum örgütleri temsilcileri ile Yenimahalle Belediyesi Anaokulu çocukları, İsmail Erez İlkokulu, Refika Aksoy İlkokulu, Mimar Sinan Meslek Lisesi ve Prof. Dr. Mehmet Sağlam Ortaokulu öğrencilerinin katıldığı şenliğe Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da katıldı.
Etkinlikte çocuklar, YENİMEK öğretmenleriyle ebru sanatı, taş bebek atölyesi, kokulu taş sanatı ve seramik sanatı aktiviteleriyle gönüllerince eğlendi. Anaokulu minikler ise yenimahalle c g 18çevre bilincini eğlenerek, oynayarak öğrendi.
Etkinlikte çocuklara seslenen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Hem dünyamız hem ülkemiz gün geçtikçe kirleniyor. Dünya kirlendikçe, su kirlendikçe, hava kirlendikçe hem yaşam zorlaşıyor hem de ülke ekonomileri zarar görüyor. Tabiatımızı korumak, suyumuzu kirletmemek ve çevremizi temiz tutmak zorundayız. Bunların hepsini doğru şekilde yaparsak hem geri dönüşümü ekonomimize katmış oluruz hem de şehrimizi, ülkemizi, dünyamızı temiz tutarız” dedi.
Yaşar, “Yenimahalle’yi temiz tutmak için çalışıyoruz. Vatandaş olarak sizler de sokağınızı caddenizi temiz tutmak için elinizden gelen gayreti gösterin. Yenimahalle bugün temizlik konusunda Türkiye’nin en güçlü belediyeleri arasında yer alıyor. Bunun devamlılığının sağlanması için sizlerin de desteğinize ihtiyacımız var” diye konuştu.
ÇEVKO Vakfı’nın standında çocuklarla beraber bez çanta boyama etkinliğine katılan Yaşar, sonrasında çocuklarla fotoğraf çektirdi.

esenyurt c g 18Esenyurt’ta Dünya Çevre Günü – 4 Haziran
Bu yıl “Doğamız Bizden Bir İyilik İstiyor” sloganıyla Dünya Çevre Günü’nü kutlayan Esenyurt Belediyesi, çeşitli okullarda ve meydanlarda kutlama yaparak haklı bilgilendirdi. ÇEVKO bilgilendirme ekibi ve ambalaj atığı maskotları da bu özel günde Esenyurtlular ile buluştu.
Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe’nin de katıldığı kutlamalarda Esenyurt halkı ve okullardan gelen öğrenciler çevre ve geri dönüşüm konularında bilgilendirildi.

green factory pipes co emissionDünyanın atmosferine salınan karbon miktarı 2017 yılında %1,4 artışla tarihin en yüksek miktarı olan 32,5 gigaton’a ulaştı.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın raporuna göre küresel enerji talebi geçen yıl %2,1 büyüdü. Bu talebin en büyük nedeni, Çin ve Hindistan’ın toplam artışın %40’nı oluşturan enerji tüketimi. Enerji talebinin %72’si fosil yakıtlarla yerine getirilirken, talebin dörtte biri yenilenebilir kaynaklardan karşılandı.

Karbon salımlarındaki artış, üç yıl sabit kaldıktan sonra, yeniden başladı. Bu artış, Paris Sözleşmesi’nin imzalanmasından sonra bir ilk. Bununla birlikte, ABD, İngiltere, Japonya ve Meksika gibi bazı önemli ülkelerin salımlarındaki azalış bir istisna oluşturuyor.

Dünya Enerji Ajansı’ndan alınan bilgiye göre ABD’nin salımları, son üç yıldır azalmakta. ABD’nin salımı geçen yıl %0,5 azaldı. Bunun en büyük nedeninin ABD’deki kömür yakıtlı enerji santrallarındaki düşüş ve yenilenebilir enerji santrallarındaki yükseliş olduğu bildiriliyor. İngiltere’deki salımlar ise %3,8 azaldı.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın Yönetici Direktörü Dr. Fatih Birol’a göre geçen yılki güçlü küresel ekonomi, enerji talebinde artışa neden oldu ve bu artışın büyük kısmı fosil yakıtlarla karşılandı; ancak yenilenebilir enerji kullanımında da etkileyici dev adımlar atıldı. Bununla birlikte, Dr. Birol, 2017 yılındaki enerji kaynaklı küresel karbon dioksit salımlarındaki önemli artışın, iklim değişikliği ile mücadele için mevcut çabaların yetersizliğini gösterdiğini söylüyor ve küresel enerji verimliliğindeki iyileşmelerde yaşanmakta olan dramatik yavaşlamanın politika yapıcılarının bu alana daha az odaklanmasından kaynaklandığını örnek olarak veriyor.

Bu haberler uluslararası topluluk için “alarm zili” niteliğinde. Düşük karbonlu ekonomiye geçişi hızlandırmak için çağrıların her geçen gün arttığı günümüzde, geçen hafta yayımlanan araştırmaya göre fosil yakıtlardan “daha sonra” değil, “bir an önce” vazgeçilmesi, 150 milyon yaşamın kurtarılması anlamına geliyor. Dünya Bankası ise karbon salımlarını “şimdi” azaltmanın milyonlarca insanın “iklim göçmeni” olarak yaşamasını önleyebileceği uyarısında bulunuyor.

Kaynak: Climate Action Bülteni 

Çeviren: Mete İmer - ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri