Haberler

bakan yard kResmî Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcılıklarına Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Fatma Varank, ve Mücahit Demirtaş atandı.

bogazici yuzme 18 4Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından bu yıl 30. kez düzenlenen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, 52 ülkeden yüzücülerin katılımıyla gerçekleşti.
Türkiye'nin ve İstanbul'un tanıtımına 30 yıldır önemli katkı sunan ve "Dünyanın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu" seçilen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı için yerli ve yabancı toplam 2 bin 400 yüzücü katıldı.

Asya’dan Avrupa’ya doğru 30 yıldır yapılan ve Kanlıca’dan başlayıp Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda son bulan, dünyada iki kıta arasındaki tek yarış Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, 21-22 Temmuz tarihlerinde gerçekleşti. Etkinlik alanında binlerce sporsever yarışı takip ederken organizasyonda ambalaj atıkları ÇEVKO Vakfı ve Beşiktaş Belediyesi iş birliği ile toplandı. ÇEVKO Vakfı iki gün boyunca kurduğu stant ile sporcu ve sporseverleri geri dönüşüm konusunda bilgilendirdi. Ayrıca “Ambalaj atığını getir, şapkanı götür” etkinliği ile geri dönüşümün önemine dikkat çekti.

Yarışlar boyunca 240 kg plastik, 280 kg kâğıt/karton, 20 kg. metal, 60 kg. cam atık toplandı. Bu atıkların geri kazanımı ile sağlanan çevresel fayda şu şekilde hesaplandı;

- 2835 kWh elektrik tasarrufu
- 7 m3 su tasarrufu
- 5 ağaç kazanımı
- 0,4 ton CO2 azaltımı (Ortalama bir otomobilin 1493 km kullanılmasına denk )

starbucks 11Starbucks, dünya genelinde 28.000 şubesinde plastik pipetleri kaldıracaklarını ve böylece her yıl bir milyar pipet tasarruf etmeyi beklediklerini duyurdu.
Bunun yerine bütün dünyadaki müşterilerine yeni bir geri dönüştürülebilir kapak ve alternatifli pipet seçenekleri (kompostlanabilir ve kağıt) sunacaklar. Bu taahhüdün geçmişi, yılın başlarında, tam anlamıyla sürdürülebilir bir karton kahve bardağı yaratmak için 10 milyon dolar yatırım yapacaklarına dair verdikleri söze dayanıyor.
Yeni pipetsiz kapak tasarımının lansmanı ilk olarak şirketin doğduğu Seattle’da ve Vancouver’da yapılacak; 2019’da da uygulama Kuzey Amerika’nın tamamında yaygınlaştırılacak.

Starbucks Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Kevin Johnson, “Bu, ortaklarımız ve müşterilerimiz için, müşterilerimize daha sürdürülebilir yollarla servis edilecek global sürdürülebilir kahve hedefimize ulaşma yolunda önemli bir kilometre taşı,” dedi.

Avrupa muhtemelen, Fransa, Hollanda ve Birleşik Krallık başta olmak üzere, iyileştirmeleri 2020’ye kadar görmeye başlayacak. Londra’da seçilmiş birkaç şubede bir süredir denenen 5 penilik karton bardak ücreti uygulaması da yakında 950 şubeye yayılacak.

Plastik pipetler, Starbucks’ın sürdürülebilirliği iyileştirme planlarından sadece bir kısmını oluşturuyor. Şirket, elektriğini %100 yenilenebilir kaynaklardan elde etmenin ve 1.500 şubesini en yüksek çevre standartlarını karşılayacak hale getirmenin yollarını arıyor.

Fotoğraf: Starbucks
Kaynak: http://www.climateactionprogramme.org

head shoulders serenay 2Head&Shoulders, sularımızın kirliliği ile mücadeleye dikkat çekmek için Kilyos’ta kıyı temizleme etkinliği düzenledi. ÇEVKO Vakfı, CarrefourSA ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG)’nın iş birliği ile düzenlenen etkinliğe Head&Shoulders marka yüzü Serenay Sarıkaya katıldı.

Head&Shoulders, kıyılardan toplanan plastiklerden elde edilen ‘Dünyanın İlk Geri Dönüştürülmüş Şampuan Şişesi*’ni Türkiye organize perakende sektörünün öncü markası CarrefourSA marketlerinde satışa sunarak çevre duyarlılığında ilk adımını atmıştı. Eşzamanlı CarrefourSA marketlerine yerleştirilen plastik toplama üniteleri ardından projenin ikinci ayağında ise Kilyos’ta kıyı temizleme etkinliği düzenleyerek sularımızın kirliliğine dikkat çekti.

Head&Shoulders’ın marka yüzü Serenay Sarıkaya’nın da destek verdiği etkinlikte Toplum Gönüllüsü gençler, CarrefourSA ve ÇEVKO yetkilileri yer aldı.

Toplum Gönüllüsü gençler ile kıyıda atık toplayan, daha önce de yaptığı çevreci paylaşımlarla dikkat çeken Head&Shoulders’ın marka yüzü Serenay Sarıkaya, etkinliğe dair yaptığı açıklamada: “Bugün çok güzel bir sebep için Kilyos’ta buluştuk. Head&Shoulders çok güzel bir hareket başlattı ve kıyılardan toplanan plastikler ile dünyanın ilk geri dönüştürülmüş şampuan şişesini üretti. Ben de bu hareketin bir parçası olmaktan dolayı çok mutluyum. Kıyılarda ve denizlerde kirlenmeye sebep olan bu atıklara bir dur demek için bugün hepimiz burdayız...Plastik atık kirliliği çevremizin, bir sürü canlının ve bizlerinde hayatını tehlikeye atıyor. Eğer gerçekten güzel ve yaşanılabilir bir dünya istiyorsak doğamıza iyi bakmalı ve sahip çıkmalıyız...Siz de çevrenizde gördüğünüz, evinizde bulunan plastik atıkları toplayıp Head&Shoulders’ın plastik atık toplama ünitelerine bırakarak bize destek olabilirsiniz. Bugün bu sıcak günde böyle bir sebep için bana eşlik eden herkese çok teşekkür ediyorum”. dedi.

P&G, her yıl yarım milyar saç bakım ürünü şişesini geri kazanılmış plastikten üretiyor. Ayrıca, P&G, 2018 yılının sonunda, Avrupa’daki şampuan şişesi üretiminin %20’sini, geri dönüştürülmüş plastiklerden karşılamayı hedefliyor. Bu sayede 500 milyondan fazla şişe geri dönüşüme kazandırılmış olacak.

*%20si denizden toplanan plastikle yapılmış dünyanın ilk geri dönüştürülmüş şampuan şişesi

tofas fabrikaTofaş, 5’inci Sürdürülebilirlik Raporu’nu kamuoyu ile paylaştı. Bu yıl ilk kez interaktif olarak yayınlanan rapor, tüm paydaşlara şirket performans verilerini 2013 yılından itibaren karşılaştırmalı olarak inceleme fırsatı veriyor. Rapora göre Tofaş,bu dönemde yürüttüğü̈ verimlilik çalışmalarıyla 72.633 GJ enerji tasarrufu ve 63 milyon m3 suyun geri kazanımını sağladı.

Rapor, Tofaş’ın 2017 yılında gerçekleştirilen toplam 244 milyon liralık Ar-Ge harcamalarının 25 milyon TL’lik kısmını emisyon azaltımı projelerine ayırdığını gösteriyor. Tofaş, bu dönemde yürüttüğü̈ verimlilik çalışmalarıyla, 72.633 GJ enerji tasarrufu ve buna bağlı olarak 5.918 ton karbondioksit azaltımı sağlayarak, üretimden kaynaklanan sera gazı miktarını bir önceki yıla göre araç başına %10,5 oranında azalttı.

5’inci Sürdürülebilirlik Raporu’na göre, Tofaş’ın 2017 yılında kurumsal yönetim çalışmalarındaki performansıyla, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kurumsal yönetim notu 9,15 oldu. Tofaş, uluslararası değerlendirme kuruluşu EIRIS’in Borsa İstanbul bünyesinde yaptığı kapsamlı değerlendirmede ise BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaya devam etti. Tofaş ayrıca, gerçekleştirdiği Ar-Ge yatırımlarıyla Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi’nin Ar-Ge Yatırımları Skor Listesi’nde geçtiğimiz yıl üçüncü defa Türkiye’den ilk sırada yer almayı başarırken, listede 12 basamak birden yükselme başarısını da elde etti.

Sürdürülebilirlik Raporu ile ilgili görüş bildiren Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Yerel ekonomiye katkı sağlamaya ve uzun soluklu sosyal sorumluluk projeleri yürütmeye de devam ettiklerini de belirterek, “2017 yılında eğitim, spor, kültür-sanat ve çevre alanlarında hayata geçirdiğimiz projelere 7 milyon TL kaynak ayırdık. Tofaş olarak 50. yılımızı geride bırakırken, önümüzdeki yıllarda da performansımızı yükseltmeye devam etmeyi hedefliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Tofas 5. Sürdürülebilirlik Raporu için tıklayınız

dunya cevre gununuz kutlu olsun 1 size 3Birleşmiş Milletler tarafından 1972’de ilan edilen 5 Haziran Dünya Çevre Günü, tam 46 yıldır tüm dünyada çevre ile ilgili farkındalığın arttırılması amacıyla kutlanıyor.
Geri dönüşüm ile ilgili çalışmalarına 27 yıldır devam eden ÇEVKO Vakfı da bu önemli günde vatandaşlarda çevre bilincini oluşturmak ve geri dönüşüm konusunda bilgiler vermek için belediyeler tarafından düzenlenen etkinliklere katılıyor ve bilgilendirme yapıyor.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Dünya Çevre Günü tüm yurtta kutlandı ve güzel görüntülere ev sahipliği yaptı. ÇEVKO Vakfı başta İstanbul olmak üzere Osmangazi’den Söke’ye; Fatsa’dan Şahinbey’e kadar ülke genelinde toplam 52 belediyede düzenlenen etkinliklere katıldı ya da bilgilendirme malzemesi sağladı. Etkinlikler ile 75 binin üzerinde tüketiciye ulaşıldı.
Etkinliklerden bazılarını siz okuyucularımız paylaşmak istiyoruz.

Yenimahalle’nin Çevreci Çocukları Büyüklere Ders Verdi– 3 Haziran
Hasan Doğan stadını dolduran binlerce çocuk, çevrenin önemine dikkat çekti. TAP, ASKİ, TÜBİSAD, ÇEVKO, TEMA, DEHA Atık yağ Toplama ve Geri Kazanım, TBT Elektronik Geri Dönüşüm, Çevnak Geri Dönüşüm, Altıntaşlar Geri Dönüşüm sivil toplum örgütleri temsilcileri ile Yenimahalle Belediyesi Anaokulu çocukları, İsmail Erez İlkokulu, Refika Aksoy İlkokulu, Mimar Sinan Meslek Lisesi ve Prof. Dr. Mehmet Sağlam Ortaokulu öğrencilerinin katıldığı şenliğe Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da katıldı.
Etkinlikte çocuklar, YENİMEK öğretmenleriyle ebru sanatı, taş bebek atölyesi, kokulu taş sanatı ve seramik sanatı aktiviteleriyle gönüllerince eğlendi. Anaokulu minikler ise yenimahalle c g 18çevre bilincini eğlenerek, oynayarak öğrendi.
Etkinlikte çocuklara seslenen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Hem dünyamız hem ülkemiz gün geçtikçe kirleniyor. Dünya kirlendikçe, su kirlendikçe, hava kirlendikçe hem yaşam zorlaşıyor hem de ülke ekonomileri zarar görüyor. Tabiatımızı korumak, suyumuzu kirletmemek ve çevremizi temiz tutmak zorundayız. Bunların hepsini doğru şekilde yaparsak hem geri dönüşümü ekonomimize katmış oluruz hem de şehrimizi, ülkemizi, dünyamızı temiz tutarız” dedi.
Yaşar, “Yenimahalle’yi temiz tutmak için çalışıyoruz. Vatandaş olarak sizler de sokağınızı caddenizi temiz tutmak için elinizden gelen gayreti gösterin. Yenimahalle bugün temizlik konusunda Türkiye’nin en güçlü belediyeleri arasında yer alıyor. Bunun devamlılığının sağlanması için sizlerin de desteğinize ihtiyacımız var” diye konuştu.
ÇEVKO Vakfı’nın standında çocuklarla beraber bez çanta boyama etkinliğine katılan Yaşar, sonrasında çocuklarla fotoğraf çektirdi.

esenyurt c g 18Esenyurt’ta Dünya Çevre Günü – 4 Haziran
Bu yıl “Doğamız Bizden Bir İyilik İstiyor” sloganıyla Dünya Çevre Günü’nü kutlayan Esenyurt Belediyesi, çeşitli okullarda ve meydanlarda kutlama yaparak haklı bilgilendirdi. ÇEVKO bilgilendirme ekibi ve ambalaj atığı maskotları da bu özel günde Esenyurtlular ile buluştu.
Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe’nin de katıldığı kutlamalarda Esenyurt halkı ve okullardan gelen öğrenciler çevre ve geri dönüşüm konularında bilgilendirildi.

green factory pipes co emissionDünyanın atmosferine salınan karbon miktarı 2017 yılında %1,4 artışla tarihin en yüksek miktarı olan 32,5 gigaton’a ulaştı.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın raporuna göre küresel enerji talebi geçen yıl %2,1 büyüdü. Bu talebin en büyük nedeni, Çin ve Hindistan’ın toplam artışın %40’nı oluşturan enerji tüketimi. Enerji talebinin %72’si fosil yakıtlarla yerine getirilirken, talebin dörtte biri yenilenebilir kaynaklardan karşılandı.

Karbon salımlarındaki artış, üç yıl sabit kaldıktan sonra, yeniden başladı. Bu artış, Paris Sözleşmesi’nin imzalanmasından sonra bir ilk. Bununla birlikte, ABD, İngiltere, Japonya ve Meksika gibi bazı önemli ülkelerin salımlarındaki azalış bir istisna oluşturuyor.

Dünya Enerji Ajansı’ndan alınan bilgiye göre ABD’nin salımları, son üç yıldır azalmakta. ABD’nin salımı geçen yıl %0,5 azaldı. Bunun en büyük nedeninin ABD’deki kömür yakıtlı enerji santrallarındaki düşüş ve yenilenebilir enerji santrallarındaki yükseliş olduğu bildiriliyor. İngiltere’deki salımlar ise %3,8 azaldı.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın Yönetici Direktörü Dr. Fatih Birol’a göre geçen yılki güçlü küresel ekonomi, enerji talebinde artışa neden oldu ve bu artışın büyük kısmı fosil yakıtlarla karşılandı; ancak yenilenebilir enerji kullanımında da etkileyici dev adımlar atıldı. Bununla birlikte, Dr. Birol, 2017 yılındaki enerji kaynaklı küresel karbon dioksit salımlarındaki önemli artışın, iklim değişikliği ile mücadele için mevcut çabaların yetersizliğini gösterdiğini söylüyor ve küresel enerji verimliliğindeki iyileşmelerde yaşanmakta olan dramatik yavaşlamanın politika yapıcılarının bu alana daha az odaklanmasından kaynaklandığını örnek olarak veriyor.

Bu haberler uluslararası topluluk için “alarm zili” niteliğinde. Düşük karbonlu ekonomiye geçişi hızlandırmak için çağrıların her geçen gün arttığı günümüzde, geçen hafta yayımlanan araştırmaya göre fosil yakıtlardan “daha sonra” değil, “bir an önce” vazgeçilmesi, 150 milyon yaşamın kurtarılması anlamına geliyor. Dünya Bankası ise karbon salımlarını “şimdi” azaltmanın milyonlarca insanın “iklim göçmeni” olarak yaşamasını önleyebileceği uyarısında bulunuyor.

Kaynak: Climate Action Bülteni 

Çeviren: Mete İmer - ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri 

unilever Harm GoossensUnilever’in Sürdürülebilir Yaşam Planı kapsamında geleneksel olarak düzenlediği Paydaş Çalıştayı, sivil toplum temsilcileri, sosyal girişimciler, akademisyenler, medya ve iş dünyasından 70’e yakın uzmanın katılımıyla gerçekleştirildi.
Çalıştayda, Unilever’in mevcut sürdürülebilirlik hedeflerinin ötesini anlamak ve paydaşlarının görüşlerini almak amacıyla gerçekleştirdiği küresel araştırmanın sonuçları ilk kez paylaşıldı. Unilever’in değer zincirindeki 276 kilit paydaşın yanı sıra dünya çapındaki 40 bini aşkın çalışanının katıldığı araştırma, şirketten gelecekte odaklanması beklenen öncelikleri ortaya koydu.

Sürdürülebilir Yaşamı Destekleyen Markalar 2017’de de daha hızlı büyüdü
Unilever’in, sürdürülebilirliği iş modeli olarak tüm faaliyetlerine entegre eden ‘Sürdürülebilir Yaşamı Destekleyen Markalar’ı, son üç yılda olduğu gibi 2017 yılında da şirketin ortalama büyüme hızından daha iyi bir performans gösterdi. Sürdürülebilir Yaşamı Destekleye Markalar, 2017’de, işletmenin geri kalanından yüzde 46 daha hızlı büyüdü ve Unilever'ın büyüme cirosunun yüzde 70’ini oluşturdu. Türkiye’de de OMO, Dove, Lipton, Knorrr, Domestos, Signal, Algida, Elidor gibi ‘Sürdürülebilir Yaşamı Destekleyen Markalar’ı yüzde 44 büyürken, Unilever Türkiye’nin toplam büyümesinin yüzde 72’sini gerçekleştirdi.

Unilever, sürdürülebilirlik alanında paydaşlarının nabzını tuttu
Sürdürülebilir yaşam markalarının, Türkiye’de de büyümenin lokomotifi olduğunu vurgulayan Unilever Türkiye, Orta Asya ve İran Yönetim Kurulu Başkanı Harm Goossens, şirketin İstanbul’daki Merkez Ofisinde gerçekleştirilen Paydaş Çalıştayının açılışındaki konuşmasında, küresel iklim değişikliğine ilişkin sorunların hala dünya gündemindeki yerini koruduğunu söyledi. Ürünleriyle her gün 2,5 milyar kişiye dokunan Unilever’in bu sorunların çözümünün bir parçası olmak için 2010 yılından bu yana Sürdürülebilir Yaşam Planı doğrultusunda çalıştığını belirten Goossens, başta çalışanları olmak üzere dünya çapındaki kilit paydaşlarının, mevcut sürdürülebilirlik hedeflerinin ilerisine ilişkin görüşlerini dinlemek ve anlamak üzere, bugüne kadarki en büyük ‘dinleme araştırmasına’ imza attıklarını kaydetti. ‘Have Your Say’ adı verilen araştırmaya, yatırımcılar, tedarikçiler, müşteriler, yaratıcı ajanslar, fikir önderleri, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerin de aralarında bulunduğu Unilever’in değer zincirindeki 276 kilit paydaşın yanı sıra dünya çapındaki 21.000 üretim tesisinde tüm fonksiyonlar ve coğrafyalardan 40 bini aşkın çalışan katıldı. Üç aydan daha uzun bir süre devam eden araştırmada katılımcılara, Unilever’in odaklanmasını istedikleri önceliklere ilişkin görüşleri soruldu.

Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planının geleceğe nasıl evrildiğini anlamayı amaçlayan araştırmada, çalışanların, Unilever’in odaklanmasını istediği ilk 10 konu şöyle sıralandı: 1-Suya erişim, 2- Sağlık, Hijyen ve Beslenme, 3- Temiz hava, 4- İklim değişikliği, 5- Eğitim, öğretim ve becerilere erişim, 6- Sıfır gıda ve ambalaj atığı, 7- Ruh sağlığı ve esenliği, 8- Doğal yaşamı korumak, 9- Daha iyi iş fırsatları, 10- Herkes için insan ve işçi hakları…

Paydaşların verdiği cevapların da çalışanlarınkilerle büyük ölçüde benzerlik taşıdığı görüldü.

Unilever güven sorununun da çözümünde öncü rol oynayacak

Unilever Türkiye Sürdürülebilir İş ve İletişim Direktörü Ebru Şenel Erim de dünya genelinde ciddi bir güven sorunu yaşandığını ifade ederek, “Günümüzde insanlar birbirlerine, devletlere, sivil topluma ve hatta üniversitelere güvenmiyorlar. Unilever olarak, hayatın her alanında güven inşa etmenin kritik bir rol oynadığını düşünüyor ve bu konuda da öncü rol oynuyoruz” dedi. Şenel sözlerine şöyle devam etti: “Dünyadaki sorumlu bireyler, bu gidişata dur demek ve ortak aksiyon almak için çağrıda bulunuyor. Sürdürülebilirlik her ne kadar ‘çevre’ odaklı bir çerçevede doğmuş olsa da bugün, dünyanın ve insanlığın ihtiyaçları doğrultusunda yeniden şekillenmiş durumda. Bu çerçevede dünya çapında sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için tüm organizasyonların kolektif bir şekilde çalışması çok önemli.”

sifir atik projesiT.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl bakanlık binasında başlanan ve “Sıfır Atık Eylem Planı” ile 2023 yılına kadar başta kamu kurumları olmak üzere tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması hedeflenen sıfır atık çalışmaları devam ediyor.
Sıfır Atık Projesi’nin, Ankara’dan başlamak üzere aşamalı olarak tüm Türkiye’de hayata geçirilmesi planlanıyor. Projenin kamu kurum/kuruluşlarında, eğitim kurumlarında, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, eğlen-dinlen tesislerinde ve büyük iş yerlerinde uygulanması ve 2023 yılında tüm Türkiye’de uygulamaya geçilmesi hedefleniyor.
T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçtiğimiz günlerde sıfır atık ile ilgili çalışmaları bir araya getirdikleri www.sifiratik.csb.gov.tr internet sitesini hayata geçirdiklerini duyurdu.
İnternet sitesinde yürütülen sıfır atık etkinlik ve eğitim çalışmaları, sıfır atık prensipleri, uygulama kriterleri, haberler ve duyurular, bakanlıkta yürütülen çalışmalardan örnekler ile hazırlanan tanıtım filmi yer alıyor.
Bakanlığın verilerine göre bir yıldır bakanlık binasında yürütülen çalışmalarla 140 tonu ambalaj atığı olmak üzere toplam 150 ton değerlendirilebilir atık toplandı.

bogazici calistayBoğaziçi Üniversitesi, Birleşmiş Milletler kararıyla 1992’den bu yana her yıl Dünya Okyanus Günü olarak kutlanan 8 Haziran’da 'Türkiye’nin Plastik Atığı için Eyleme Geçme Zamanı: Çevre Dostu Üretim, Sorumlu Tüketim, Etkin Geri Dönüşüm Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı. Çalıştayda, medeniyetlerin beşiği ve olağanüstü bir çevre mirasının merkezi Akdeniz’in dünyada plastik kirliliği seviyesi en yüksek denizlerden biri haline geldiğine dikkat çekildi. Plastik atıklar konusunda sivil toplum, akademi ve yerel-ulusal yönetimlerin daha akıllı ve sürdürülebilir bir plastik üretimi için el birliğiyle çalışması gerektiği vurgulandı.
Boğaziçi Üniversitesi tarafından Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı Türkiye (Sustainable Development Solutions Network – UN SDSN Türkiye) ve WWF Türkiye ile birlikte düzenlenen çalıştayda bir araya gelen aralarında ÇEVKO Vakfı’nın da olduğu plastik sektörünün paydaş ve oyuncuları; sektördeki problemleri, plastik atık konusunda farkındalık yaratma projelerini ve pozitif değişim için çalışmanın esasları tartıştı. Boğaziçi Üniversitesi Eski Rektörü ve SDSN Türkiye Onursal Başkanı Prof. Dr. Üstün Ergüder, UNDP İstanbul Bölge Ofisi Program Analisti Etienne Gonin ve WWF Türkiye Başkan ve CEO'su Nergis Yazgan'ın açılış konuşmalarıyla başlayan çalıştayda, WWF Türkiye'nin Akdeniz ölçeğinde yayımlanan “Plastik Kapanından Çıkış: Akdeniz'i Plastik Kirliliğinden Kurtarmak Raporu”ndan çarpıcı sonuçlar ilk kez kamuoyu ile paylaşıldı.

AKDENİZ ALARM VERİYOR!
WWF Türkiye İletişim Direktörü Tolga Yücel'in sunduğu “Plastik Kapanından Çıkış: Akdeniz'i Plastik Kirliliğinden Kurtarmak Raporu”na göre, dünyada yılda 60 milyon ton plastik üretiliyor ve 27 milyon ton plastik atığı oluşuyor. Denizlerdeki plastik çöp miktarının küresel çözüm bekleyen en önemli sorunların başında geldiği vurgulanan raporda, plastik atıkların deniz ekosistemlerinde 13 milyar dolar civarında zarara yol açtığı ifade ediliyor. Raporda ayrıca Türkiye'de günde 144 ton plastik atığın denize karıştığı belirtiliyor.

plastik calistayi‘YASAL DÜZENLEME ŞART’
Çalıştayda sivil toplum, akademi ve yerel-ulusal yönetimlerin daha akıllı ve sürdürülebilir bir plastik üretimi için verebileceği katkılar Daha Akıllı, Yenilikçi ve Sürdürülebilir bir Plastik Sanayi için Mekanizmalar konulu oturumda masaya yatırıldı.
Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Genel Sekreteri Konca Çalkıvık “Her dakika bir kamyon dolusu plastik atık denizlere dökülüyor. Her yıl okyanuslara 9 milyon ton plastik atık bırakılıyor. Global bir sorun olan plastik atık konusunun, yerel-bölgesel iş birlikleri olmadan çözülmesi mümkün değil” diye konuştu. Çalkıvık, gönüllülük esasının sorunun çözümünde yeterli olmadığının, yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunun da altını çizdi.
Aynı oturumda konuşmacı olarak yer alan ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, ÇEVKO’nun döngüsel ekonomi çalışmaları kapsamında plastik konusunun da yer aldığını belirterek, genişletilmiş üretici sorumluluğu modeli ve ÇEVKO’nun çalışmaları hakkında bilgiler verdi. İmer, “Döngüsel ekonominin bir parçası olan yeni plastik ekonomisinin geleceği inovatif çözümlerde yatıyor. Bu çözümler de ancak kamu ve sanayini iş birliği içerisinde çalışmasıyla mümkün.” diyerek plastik ambalajların tasarımı ve geri dönüşümü konusunda kamu-özel sektör iş birliğinin önemine değindi. ÇEVKO’nun plastik geri dönüşümü konusunda hazırlayarak kamuoyu ile paylaştığı videolar da katılımcılar ile paylaşıldı.