Haberler

skd mmİş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği tarafından EBRD (Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası)’nin fon desteği ile Nisan 2016’da başlatılan Türkiye Materials Marketplace (TMM) projesinin 3. yılı, 4. Etkileşim Toplantısı ile değerlendirildi.

90'ın üzerinde kurumdan 175 katılımcı ile, 30 Ocak 2019 tarihinde İTÜ Taşkışla'da SKD Türkiye Genel Sekreteri Konca Çalkıvik’in moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

ÇEVKO Vakfı yöneticilerinin de katıldığı toplantı SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin’in açılış konuşmasıyla başladı. Dünya nüfusunun gün geçtikçe arttığını ve 2050 yılına 9,5 milyara ulaşabileceğinin altını çizen Edin, sürdürülebilir bir gelecek için yenilikçi ve verimli çözüm önerilerine duyulan ihtiyacın önemini vurguladı. Atık kavramını ortadan kaldıracak ve geleceği şekillendirecek ‘döngüsel ekonomi’nin her zaman ön planda olduğu, EBRD’nin desteği ile devam eden Türkiye Materials Marketplace projesinin şu anda 65 üyesi olduğu ve TMM Platformu’nda 75 tür malzeme bulunduğu belirtildi.

EBRD Türkiye Başkan Vekili Hande Islak ise konuşmasında, son 3 yılda TMM’nin beklentilerinden daha fazlasını başardığını belirterek malzeme değişimi sayısını ve büyüklüğünü artırmanın uzun bir yolculuk olduğunu ve belirlenen hedeflere ulaşacaklarından şüphe duymadıklarını söyledi.

Samsungs Ecofriendly Packaging PolicySamsung Electronics, bu yıl plastik ambalaj malzemelerini kâğıt ve doğal olarak sürdürülebilir diğer maddelerle değiştirmek için adımlar atmaya başlayacağını duyurdu.

2019’un ilk yarısından itibaren, Samsung’un mobil telefonlar ve tabletlerden ev aletlerine kadar tüm mevcut ürün ve aksesuarlarında kullanılan ambalajlar, geri dönüştürülmüş/biyolojik bazlı plastik ve kâğıt gibi doğal olarak sürdürülebilir malzemelerle değiştirilecek.

Samsung Electronics ürün ambalajlarını yenilemek için tasarım ve geliştirme, satın alma, pazarlama ve kalite kontrol birimlerindeki kişilerden oluşan bir ekiple yenilikçi ambalaj fikirleri üretmeye başladı.

Samsung; mobil telefon, tablet ve giyilebilir ürünleri tutan tepsilerde plastik yerine kâğıt hamurundan kalıplar, aksesuarları saran örtülerde ise doğayla dost malzemeler kullanacak. Samsung ayrıca telefon şarj cihazı tasarımını da yenileyecek. Parlak dış görünümün yerini mat bir kaplama alacak ve plastik koruma filmleri de kaldırılacak. Böylece plastik kullanımı azaltılmış olacak.
Televizyon, buzdolabı, klima ve çamaşır makinesi gibi ev aletleri ile mutfak gereçlerinin yüzeyini korumak için kullanılan plastik ambalajlar da plastik atıklarından geri dönüştürülen malzemeler ve fosil yakıt kaynaklı olmayan nişasta veya şeker kamışı gibi ürünlerden elde edilen biyoplastik ile üretilen ambalajlarla değiştirilecek.

bali 1Bali, plastik kirliliği hedefleyen bir turizm vergisi uygulama planlarını açıkladı.
Jakarta Postası, Bali'nin çevre ve kültürel korumaya yönelik turist katkılarıyla ilgili bir tüzük hazırladığını bildirdi. 'Turist vergisi' ile adaya denizaşırı ülkelerden gelen ziyaretçilerden 10 dolar vergi alınacak.
Endonezya’da bulunan ve turistik açıdan popüler olan Bali; her yıl 4 milyondan fazla ziyaretçi alıyor. Yetkililerin açıklamalarına göre her gün yaklaşık 3.800 ton atık üretilen ada büyük bir plastik kirliliği ile karşı karşıya.
Bali’de yeterli bir atık yönetim sistemi bulunmuyor. Bu yüzden atıkların büyük çoğunluğu etrafta ya da belli yerlere gömülüyor, kalanlar ise denizleri kirletiyor.
Bali, ziyaretçileri geride bırakacakları ayak izi hakkında düşünmeye teşvik etmek için “Go Green” girişimini başlattı.Bali Valisi Wayan Koster “Bu bize Bali'nin gelişimini desteklemek için daha maddi katkı sağlayacak” dedi.
Bali, geçtiğimiz Aralık ayında alışveriş torbaları, strafor ve plastik pipet dahil olmak üzere bir dizi tek kullanımlık plastik ürünün kullanımını yasaklamıştı.
Kaynak: http://www.climateaction.org

bayrampasa sifir atik 3ÇEVKO Vakfı, Bayrampaşa Belediyesi personeline Sıfır Atık Projesi ve Geri Kazanım eğitimi verdi. 28 Ocak’ta Bayrampaşa Belediyesinde gerçekleştirilen 3 eğitim ile 150’ye yakın çalışan sıfır atık ve geri kazanım konularında bilgilendirildi.

‘Sıfır Atık Projesi’ Bayrampaşa’da da pratik olarak hayata geçirildi. Uygulama kapsamında ilk olarak belediye binasındaki çöp kutuları kaldırıldı ve belediye personeli konuyla ilgili Başkan Atila Aydıner tarafından bilgilendirildi.

 

yaklasan etkinliklerSKD Türkiye'nin EBRD fon desteğiyle yürüttüğü Türkiye Materials Marketplace projesinin 4. Etkileşim Toplantısı 30 Ocak 2019 Çarşamba @ İTÜ Taşkışla Mimarlık Fakültesi'nde gerçekleştirilecek.

plastik kamu spotuÇevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” kapsamında, alışverişlerde kullanılan plastik poşetler, 1 Ocak 2019 itibarı ile ücretli hale geldi.

Ülke genelinde plastik poşet kullanımının azaltılmasına yönelik hedefler doğrultusunda, plastik poşetler ancak tüketici tarafından bedeli ödenerek temin edilebiliyor.Yönetmelik, ülke genelinde yıllık kişi başına plastik poşet kullanım adedinin, 2019 sonuna dek 90’ı, 2025 yılı sonuna dek ise 40’ı aşmayacak şekilde azaltılmasını esas alıyor.

Yapılan yasal değişikliğin ardından, ÇEVKO Vakfı tarafından plastik poşet kullanımı ile ilgili toplumda farkındalık yaratmak ve daha az kullanıma teşvik etmek amacıyla hazırlanan kamu spotu ulusal televizyon kanallarında yayınlanmaya başladı. Yönetmenliğini Kemal Başbuğ'un gerçekleştirdiği ve oyuncu Özge Borak’ın da gönüllü olarak yer aldığı kamu spotu temmuz ayı sonuna kadar tv kanallarında yayınlanacak. Ayrıca ÇEVKO Vakfı sosyal media hesaplarından da tüketicilerle buluşmaya devam edecek.

Kamu spotunu buradan izleyebilirisniz.

yukari donusum .cevko webSömestr tatilinde çocuklarınızda yapacağınız eğlenceli ve eğitici projeleri sizlerle paylaşmak istedik.

Birbirinden güzel ve keyifli bu çalışmalar ile hem çocuklarınızla eğlenceli ve kaliteli zaman geçirecek hem de onlara değerlendirilebilir atıkların öneminden, geri dönüşümden ve çevrenin korunmasına katkı sağlayabileceğimizden bahsedebileceksiniz.

Bahsedeceğimiz çalışmalarda kullanacağımız malzeme ise plastik şişe.

Plastik şişeleriniz sevimli hayvanlara, saksılara, dekoratif rüzgâr çanları ve çok daha fazlasına dönüşecek. Hepsi çok eğlenceli ve yaratıcı, ayrıca yapması da çok kolay.

the new raw zero waste lab print 1Rotterdam merkezli araştırma ve tasarım stüdyosu The New Raw, “Şehrini yazdır” projesini, Selanik’teki Zero Waste Lab (sıfır atık laboratuvarı) ile genişletti. Proje vatandaşları, evlerindeki plastikleri laboratuvara getirmeye ve kendi özel üretim sokak mobilyalarını tasarlamaya teşvik ediyor. Bu mobilyalar, vatandaşların getirdiği atık plastikler kullanılarak 3D yazıcılarda robotik bir kol yardımıyla yazdırılıyor.

Zero Waste Lab ile birlikte The New Raw, vatandaşların kamuya açık alanların dönüşümüne geri dönüşüm yolu ile dahil olması ihtimalini araştırıyor. Yunanistan’da Coca-Cola’nın Sıfır Atıklı Gelecek Programı’nın bir parçası olan çalışma ile birlikte laboratuvar, plastik atık döngüsünü yerel düzeyde gelişmiş teknolojilerle durduruyor. Atıkları mobilyaya dönüştürmenin yanı sıra vatandaşlar plastiklerin geri dönüşüm süreci ile ilgili bilgi sahibi olabiliyor, döngüsel ekonomi ile ilgili yazılar okuyabiliyor ve kendi mahalleleri için mobilyalar tasarlayabiliyor.
Tasarımlar sağlıklı yaşamı öne çıkarıyor.

Konu ile ilgilenen bireyler girişimin internet sitesinden daha fazla bilgi edinebiliyor. Sitede ayrıca sokaklar için özel tasarımlar geliştirilebiliyor ve bu mobilyaların yerleştirilebileceği uygun alanlar belirlenebiliyor. Vatandaşlar ayrıca mobilyaların hangi özelliklere sahip olacağını da seçebiliyor. Bu özellikler sağlıklı ve çevre dostu yaşam tarzını öne çıkarmak için belirlenmiş. Örneğin mobilyalarda bisiklet yerleştirmek için bir alan, mini spor aletleri, ağaç saksıları, köpek besleme kapları ya da kitaplıklar bulunabiliyor. Nesnelerin geometrileri ise ergonomik eğimlerle, oturan kişinin rahat bir pozisyonda dinlenebilmesine imkân tanıyor. Her bir parçada, ne kadar plastik kullanıldığını gösteren metal bir etiket de bulunuyor.

akcansa biyocesitlilikÇEVKO Vakfı üyelerinden Akçansa’nın, öğrenciler ve akademisyenler tarafından maden sahalarının biyolojik değerini artırmayı amaçlayan projeler üretilmesi ve bu yöndeki farkındalığın artırılması amacıyla düzenlediği Biyoçeşitlilik Proje Yarışması üçüncü kez Türkiye’de gerçekleşti.

Finale kalan projeler gerçekleşen ödül töreninde açıklandı. Yarışmaya tüm Türkiye’den katılan projeler arasından 5 proje iki farklı kategoride ödüllendirildi.

Finalistler arasında yer alan Özel Çakabey Koleji öğrencileri ve danışmanları, projeleri ile Almanya’da gerçekleşen HeidelbergCement Quarry Life Awards’de Türkiye’yi temsil etti ve yarışmada birincilik ödülünün sahibi oldu.

Proje ile taş duvarların veya kuru yüzeylerin yeşil yaşam alanlarına dönüşmesini sağlayan dikey bahçeleme tekniği uygulanarak, kayalık ve verimsiz alanlarda bitki çeşitliliğinin yeniden kazanılması hedefleniyor.

Yenilikçi ve yaratıcı fikirlerle katılım gösterdiği Biyoçeşitlilik Proje Yarışması’nın Bilimsel Araştırma Kategorisi birincileri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile İzmir Çakabey Koleji’nin oldu. Öğrenciler, ödüllerini Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar ve yarışmanın jüri üyesi Ediz Hun’un elinden aldı.

İkinciliği ise Sosyal Fayda kategorisinde Çanakkale Doğa Koleji ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi aldı.

Yarışmanın mansiyon ödülü ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin oldu.

oceanwaYeni bir çalışma, okyanusların daha önce düşünülenden daha hızlı ısındığını ortaya çıkardı.

Yayınlanan araştırmaya göre bu hızlı ısınma; yağış yoğunluğundaki artışlara, buz tabakalarındaki incelmelere, mercan resiflerinin tahrip olmasına ve okyanus oksijen seviyelerinin düşmesine sebep oluyor.

Araştırmada önemli derecede ısınmanın tespit edildiği 21. Yüzyıl sonrasında iklim değişikliğinin geleceği için 2 muhtemel senaryo ortaya konuyor.

Temsilci Konsantrasyon Yolları (For the Representative Concentration Pathways-RCP) 2.6 senaryosuna göre okyanuslar 2100 yılına kadar 1037 zetajul (yaklaşık 0.40 K) ısınması öngörülüyor.
Bununla birlikte, sera gazı salınımının yüksek olduğu olağan bir senaryo olan RCP 8.5 senaryosu, 2020 zetajul (yaklaşık 0,78 K) ısınmasını öngörmektedir. Rapor, bu ısınmanın deniz ekosistemleri üzerinde büyük etkileri olacağı ve buzulların erimesi ile deniz seviyesinin 2100 yılına kadar 30 cm'lik artış olacağı konusunda uyardı.
Raporu hazırlayanlardan Berkeley'deki California Üniversitesi'nden yazar ve yüksek lisans öğrencisi olan Zeke Hausfather şunları söyledi: “2018, kara sıcaklığı anlamında tarihte kayda geçen dördüncü en sıcak yılken, bundan önceki 2017 ve 2016 yıllarında olduğu gibi okyanuslarda en sıcak yıl olacak. Küresel ısınma sinyallerini okyanuslardaki sıcaklık değişimlerine göre izlemek yüzey sıcaklıklarını takip etmekten çok daha kolay”.