Haberler

egitim1.jpg

ÇEVKO Vakfı kurulduğu günden bugüne, ambalaj atıklarının geri kazanımı ile ilgili toplumda bilinç oluşması ve farkındalık yaratılması için eğitim çalışmalarına devam ediyor. 2014 yılının sonuna geldiğimiz şu günlerde, yıl boyu süren çocuklara ve ilk kademe öğretmenlerine yönelik eğitimlerimiz ile ulaştığımız yüzlerce bireyi geri kazanım ve önemi hakkında bilgilendirmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

2014 yılı içerisinde İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Eskişehir'de sahnelenen müzikli ve eğlenceli çocuk oyunumuz Çevreci Kedi ÇEVKİ, toplam 5.500 ilköğretim öğrencisi tarafından izlendi.

2009 yılından beri devam ettiğimiz ve Türkiye'deki atık kaynaklı sorunlar, geri kazanımın önemi, geri dönüşüm yöntemleri, geri dönüşümün tarihsel gelişimi ve Türkiye'de uygulanan geri dönüşüm sistemi gibi konuları içeren eğitim seminerlerimiz ile yaklaşık 1.000 ilk kademe öğretmenine ulaştık.

ÇEVKO Vakfı olarak, yeni yılda da sürdürülebilir eğitim çalışmalarımıza hız kesmeden devam ederek çok daha yaygın şekilde, çok daha fazla sayıda çocuk ve eğitmen ile biraraya gelmeyi hedefliyoruz.

 

logo-triman-seul.jpgFransız Çevre Kanunu'nun L-541-10-5 numaralı maddesine göre, 1 Ocak 2015'ten itibaren, genişletilmiş üretici sorumluluğu sistemine tabi olan ve Fransa pazarında yer alan geri dönüştürülebilir ürünler, atık ayrıştırma ile ilgili bir dizi ortak sembol olan Triman işaretini taşımak zorunluluğunda olacaklar. Yeni uygulamaya göre yalnızca evsel cam ambalaj atıkları kapsam dışı tutuluyor.

Yeni düzenleme, özellikle Fransa'ya ihracat yapacak firmaları ilgilendiriyor.

2014 Ağustos sonunda, Triman işaretine ilişkin taslak yönetmelik, farklı Fransa Bakanlıkları tarafından kabul edilmiş ve "Conseil d'État" a gönderilmişti. Conseil d'État'ın yönetmeliği mevcut haliyle uygulanabilirliğini değerlendirmesi ve değişiklik ihtiyacı olup olmadığına karar vermesi bekleniyor. Yönetmeliğin tam yürürlüğe gireceği tarih tam olarak bilinemese de hükümetin de beklentisi bir an önce uygulamaya geçilmesi yönünde. Triman işareti ile ilgili taslak yönetmeliğin son hali 22 Mayıs 2014'te görüşe açılmıştı.

faaliyetler1249_5.jpgÇevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında çevre, su, hava ve enerji verimliği gibi konularda, eğitim ve çalıştaylar gerçekleştirebilmek için çevre eğitimine yönelik işbirliği protokolü imzalandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığında gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Bakan Güllüce, protokol kapsamında, Bakanlıkları tarafından belirlenecek kriterler çerçevesinde örnek bir okul çevresi planı hazırlanacağını ve bunun belirlenecek bir meslek lisesinde uygulanacağını dile getirdi.

Bu uygulamanın daha sonra ülke geneline yaygınlaştırılacağını belirten Bakan Güllüce, geri dönüşüm ve atıklarının değerlendirilmesi ile fidan dikme kampanyalarının da düzenleneceğini aktardı. 

iecam_rapor.jpgŞişecam topluluğunda "Sürdürülebilir Büyüme" stratejisi doğrultusunda, ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan sürekli iyileşmeye ve tüm paydaşları için değer yaratmaya yönelik birçok çalışma gerçekleştirilmektedir. Şişecam'ın bu kapsamdaki etki ve performansını duyurmak amacıyla,ilk defa hazırladığı Şişecam Sürdürülebilirlik Raporu Şişecam internet sitesinde yayımlanmıştır.

Rapora http://www.sisecam.com.tr/tr/kurumsal/cevre/surdurulebilirlik-raporu/adresinden ulaşabilirsiniz.

csb_cevre_durum_raporu_2013.jpgRapor formatı 2013 yılında yenilenmiş olup, (Hava, Su ve Su Kaynakları, Atık, Kimyasalların Yönetimi, Doğa Koruma ve Biyolojik Çeşitlilik, Arazi Kullanımı, ÇED, Çevre İzin ve Lisans İşlemleri, Çevre Denetimleri ve İdari Yaptırım Uygulamaları, Çevre Eğitimleri, İl Bazında Çevresel Göstergeler, İl Çevre Sorunları ve Öncelikleri Envanteri Araştırma Formu) 11 ana konu başlığı ve bu ana konu başlıkları altında da alt konu başlıkları bulunuyor.

Detaylar için : http://www.csb.gov.tr/gm/ced/index.php?Sayfa=sayfaicerikhtml&IcId=691&detId=692&ustId=691

faaliyetler1287.jpg

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Atık Yönetimi alanındaki yeniliklerin değerlendirilmesi amacı ile 26-29 Ocak arasında, Antalya'da 4 gün süren "2023'e Doğru Atık Yönetimi Sempozyumu" düzenlendi.

Bakanlık, 2023 yılı hedefleri doğrultusunda; temiz üretim ilkeleri çerçevesinde, atıkların geri kazanım oranının en üst seviyeye çıkarılması için atık yönetimi alanındaki çalışmalarını sürdürmekte. 2023'e doğru yola emin adımlarla devam edilmesi konusunda müşterek işbirliği adına başta üniversiteler, özel sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, meslek odası ve birlikler, enstitüler ve belediyeler ile bilgi alışverişinde bulunulması ve atık yönetimi alanındaki yeniliklerin değerlendirilmesi amacı ile "2023'e Doğru Atık Yönetimi Sempozyumu" gerçekleştirdi.

Açılışı Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce tarafından yapılan sempozyuma, 400 ün üzerinde kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütünden 750 kişiden fazla kişi katıldı. 

ugdsep.jpg

Yüksek Planlama Kurulunun (YPK), Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinatörlüğünde, ilgili kurum ve kuruluşların mutabakatıyla nihai şekli verilen "Ulusal Geri Dönüşüm Strateji Belgesi ve Eylem Planı"nın (2014-2017) kabulüne ilişkin kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Eylem planında Türkiye'de üretilen atıkların yarısından fazlası geri kazanılabilir özelliğe sahip olduğu belirtilerek, geri dönüşümün ulusal refahın arttırılması konusunda büyük potansiyel taşıdığı ifade edildi.

 

cep_2.jpg

Avrupa Komisyonu Dairesel Ekonomi paketini çekmeye yaklaşırken, Avrupa atık ve geri dönüşüm sektörünü temsil eden kuruluşlar arasında paket ile ilgili tartışmalar ve karşıt görüşler yer almaya devam ediyor. 

EUROPEN-The European Organization for Packaging and the Environment öncülüğünde hazırlanan raporda, pakette yer alan ambalaj geri kazanım hedefleri ve genişletilmiş üretici sorumluluğu konuları ile görüşler yer alıyor. Görüşün altında;aralarında EXPRA-Extended Producer Responsibility Alliance, ACE - The Alliance for Beverage Cartons and the Environment, AIM - European Brands Association, A.I.S.E. - The International Association for Soaps, Detergents and Maintenance Products, CEPI - Confederation of European Paper Industries, Cosmetics Europe, EAA - European Aluminium Association, Edana - The International Association Serving the Nonwovens and Related Industries, European Bioplastics, EuPC - European Plastics Converters, FEFCO - European Federation of Corrugated Board Manufacturers, FPE - Flexible Packaging Europe, MPE - Metal Packaging Europe, Pack2Go Europe - Europe's Convenience Food Packaging Association, TIE - Toy Industries of Europe, UNESDA - European Soft Drinks Industry'nin de bulunduğu 25 organizasyonun imzası yer alıyor.

migros1.pngÇEVKO Vakfı üyeleri Migros ve Unilever işbirliği ile hazırlanan " Temiz Bir Dünya Bizim Elimizde" kampanyası ile tüketiciler, 10 Kasım-31 Ocak tarihleri arasında kozmetik ve deterjan ambalajlarını Migroslarda bulunan geri dönüşüm kiosklarına getirerek hem geri dönüşüme katkıda bulundular hem de çeşitli indirimler kazandılar.

Migros'un Türkiye genelinde toplam 80 mağazasında geri dönüşüm kioskları bulunuyor ve tüketiciler boş ambalajları barkodlarını okutarak kağıt, cam, plastik, metal ve pil için ayrı ayrı hazırlanmış kutulara atabiliyorlar.

bpa-logo.jpgAvrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), bazı plastik gıda ambalajlarında kullanılan bir tür kimyasal olan ve ülkemizde uzun zamandır kullanımı ile ilgili tartışmalara neden olan bisfenol A (BPA) ile ilgili, şu andaki maruz kalma düzeylerinde hiçbir yaş grubundan tüketici veya doğmamış bebekler açısından sağlık riski oluşturmadığını söyledi.

EFSA'nın yaptırdığı Bisfenol A'ya(BPA) yönelik bağımsız bilimsel çalışma nın tamamı da, EFSA internet sitesinden erişime açıldı.