Haberler

bayrampasa sifir atik 3ÇEVKO Vakfı, Bayrampaşa Belediyesi personeline Sıfır Atık Projesi ve Geri Kazanım eğitimi verdi. 28 Ocak’ta Bayrampaşa Belediyesinde gerçekleştirilen 3 eğitim ile 150’ye yakın çalışan sıfır atık ve geri kazanım konularında bilgilendirildi.

‘Sıfır Atık Projesi’ Bayrampaşa’da da pratik olarak hayata geçirildi. Uygulama kapsamında ilk olarak belediye binasındaki çöp kutuları kaldırıldı ve belediye personeli konuyla ilgili Başkan Atila Aydıner tarafından bilgilendirildi.

 

yaklasan etkinliklerSKD Türkiye'nin EBRD fon desteğiyle yürüttüğü Türkiye Materials Marketplace projesinin 4. Etkileşim Toplantısı 30 Ocak 2019 Çarşamba @ İTÜ Taşkışla Mimarlık Fakültesi'nde gerçekleştirilecek.

plastik kamu spotuÇevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” kapsamında, alışverişlerde kullanılan plastik poşetler, 1 Ocak 2019 itibarı ile ücretli hale geldi.

Ülke genelinde plastik poşet kullanımının azaltılmasına yönelik hedefler doğrultusunda, plastik poşetler ancak tüketici tarafından bedeli ödenerek temin edilebiliyor.Yönetmelik, ülke genelinde yıllık kişi başına plastik poşet kullanım adedinin, 2019 sonuna dek 90’ı, 2025 yılı sonuna dek ise 40’ı aşmayacak şekilde azaltılmasını esas alıyor.

Yapılan yasal değişikliğin ardından, ÇEVKO Vakfı tarafından plastik poşet kullanımı ile ilgili toplumda farkındalık yaratmak ve daha az kullanıma teşvik etmek amacıyla hazırlanan kamu spotu ulusal televizyon kanallarında yayınlanmaya başladı. Yönetmenliğini Kemal Başbuğ'un gerçekleştirdiği ve oyuncu Özge Borak’ın da gönüllü olarak yer aldığı kamu spotu temmuz ayı sonuna kadar tv kanallarında yayınlanacak. Ayrıca ÇEVKO Vakfı sosyal media hesaplarından da tüketicilerle buluşmaya devam edecek.

Kamu spotunu buradan izleyebilirisniz.

yukari donusum .cevko webSömestr tatilinde çocuklarınızda yapacağınız eğlenceli ve eğitici projeleri sizlerle paylaşmak istedik.

Birbirinden güzel ve keyifli bu çalışmalar ile hem çocuklarınızla eğlenceli ve kaliteli zaman geçirecek hem de onlara değerlendirilebilir atıkların öneminden, geri dönüşümden ve çevrenin korunmasına katkı sağlayabileceğimizden bahsedebileceksiniz.

Bahsedeceğimiz çalışmalarda kullanacağımız malzeme ise plastik şişe.

Plastik şişeleriniz sevimli hayvanlara, saksılara, dekoratif rüzgâr çanları ve çok daha fazlasına dönüşecek. Hepsi çok eğlenceli ve yaratıcı, ayrıca yapması da çok kolay.

the new raw zero waste lab print 1Rotterdam merkezli araştırma ve tasarım stüdyosu The New Raw, “Şehrini yazdır” projesini, Selanik’teki Zero Waste Lab (sıfır atık laboratuvarı) ile genişletti. Proje vatandaşları, evlerindeki plastikleri laboratuvara getirmeye ve kendi özel üretim sokak mobilyalarını tasarlamaya teşvik ediyor. Bu mobilyalar, vatandaşların getirdiği atık plastikler kullanılarak 3D yazıcılarda robotik bir kol yardımıyla yazdırılıyor.

Zero Waste Lab ile birlikte The New Raw, vatandaşların kamuya açık alanların dönüşümüne geri dönüşüm yolu ile dahil olması ihtimalini araştırıyor. Yunanistan’da Coca-Cola’nın Sıfır Atıklı Gelecek Programı’nın bir parçası olan çalışma ile birlikte laboratuvar, plastik atık döngüsünü yerel düzeyde gelişmiş teknolojilerle durduruyor. Atıkları mobilyaya dönüştürmenin yanı sıra vatandaşlar plastiklerin geri dönüşüm süreci ile ilgili bilgi sahibi olabiliyor, döngüsel ekonomi ile ilgili yazılar okuyabiliyor ve kendi mahalleleri için mobilyalar tasarlayabiliyor.
Tasarımlar sağlıklı yaşamı öne çıkarıyor.

Konu ile ilgilenen bireyler girişimin internet sitesinden daha fazla bilgi edinebiliyor. Sitede ayrıca sokaklar için özel tasarımlar geliştirilebiliyor ve bu mobilyaların yerleştirilebileceği uygun alanlar belirlenebiliyor. Vatandaşlar ayrıca mobilyaların hangi özelliklere sahip olacağını da seçebiliyor. Bu özellikler sağlıklı ve çevre dostu yaşam tarzını öne çıkarmak için belirlenmiş. Örneğin mobilyalarda bisiklet yerleştirmek için bir alan, mini spor aletleri, ağaç saksıları, köpek besleme kapları ya da kitaplıklar bulunabiliyor. Nesnelerin geometrileri ise ergonomik eğimlerle, oturan kişinin rahat bir pozisyonda dinlenebilmesine imkân tanıyor. Her bir parçada, ne kadar plastik kullanıldığını gösteren metal bir etiket de bulunuyor.

akcansa biyocesitlilikÇEVKO Vakfı üyelerinden Akçansa’nın, öğrenciler ve akademisyenler tarafından maden sahalarının biyolojik değerini artırmayı amaçlayan projeler üretilmesi ve bu yöndeki farkındalığın artırılması amacıyla düzenlediği Biyoçeşitlilik Proje Yarışması üçüncü kez Türkiye’de gerçekleşti.

Finale kalan projeler gerçekleşen ödül töreninde açıklandı. Yarışmaya tüm Türkiye’den katılan projeler arasından 5 proje iki farklı kategoride ödüllendirildi.

Finalistler arasında yer alan Özel Çakabey Koleji öğrencileri ve danışmanları, projeleri ile Almanya’da gerçekleşen HeidelbergCement Quarry Life Awards’de Türkiye’yi temsil etti ve yarışmada birincilik ödülünün sahibi oldu.

Proje ile taş duvarların veya kuru yüzeylerin yeşil yaşam alanlarına dönüşmesini sağlayan dikey bahçeleme tekniği uygulanarak, kayalık ve verimsiz alanlarda bitki çeşitliliğinin yeniden kazanılması hedefleniyor.

Yenilikçi ve yaratıcı fikirlerle katılım gösterdiği Biyoçeşitlilik Proje Yarışması’nın Bilimsel Araştırma Kategorisi birincileri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile İzmir Çakabey Koleji’nin oldu. Öğrenciler, ödüllerini Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar ve yarışmanın jüri üyesi Ediz Hun’un elinden aldı.

İkinciliği ise Sosyal Fayda kategorisinde Çanakkale Doğa Koleji ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi aldı.

Yarışmanın mansiyon ödülü ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin oldu.

oceanwaYeni bir çalışma, okyanusların daha önce düşünülenden daha hızlı ısındığını ortaya çıkardı.

Yayınlanan araştırmaya göre bu hızlı ısınma; yağış yoğunluğundaki artışlara, buz tabakalarındaki incelmelere, mercan resiflerinin tahrip olmasına ve okyanus oksijen seviyelerinin düşmesine sebep oluyor.

Araştırmada önemli derecede ısınmanın tespit edildiği 21. Yüzyıl sonrasında iklim değişikliğinin geleceği için 2 muhtemel senaryo ortaya konuyor.

Temsilci Konsantrasyon Yolları (For the Representative Concentration Pathways-RCP) 2.6 senaryosuna göre okyanuslar 2100 yılına kadar 1037 zetajul (yaklaşık 0.40 K) ısınması öngörülüyor.
Bununla birlikte, sera gazı salınımının yüksek olduğu olağan bir senaryo olan RCP 8.5 senaryosu, 2020 zetajul (yaklaşık 0,78 K) ısınmasını öngörmektedir. Rapor, bu ısınmanın deniz ekosistemleri üzerinde büyük etkileri olacağı ve buzulların erimesi ile deniz seviyesinin 2100 yılına kadar 30 cm'lik artış olacağı konusunda uyardı.
Raporu hazırlayanlardan Berkeley'deki California Üniversitesi'nden yazar ve yüksek lisans öğrencisi olan Zeke Hausfather şunları söyledi: “2018, kara sıcaklığı anlamında tarihte kayda geçen dördüncü en sıcak yılken, bundan önceki 2017 ve 2016 yıllarında olduğu gibi okyanuslarda en sıcak yıl olacak. Küresel ısınma sinyallerini okyanuslardaki sıcaklık değişimlerine göre izlemek yüzey sıcaklıklarını takip etmekten çok daha kolay”.

tskb Suat Ince basinTürkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), kredi portföyünün yüzde 68’sinin sürdürülebilir temalı yatırımlarının oluşturduğu banka bugüne kadar 80’in üzerinde enerji verimliliği projesine yaklaşık 655 milyon ABD doları finansman sağladı.

Enver (Enerji Verimliliği Derneği)’in yönetim kurulu üyeleri arasında da yer alan TSKB Genel Müdürü Suat İnce, Enerji Verimliliği Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, özellikle sanayi şirketlerinin bu alandaki farkındalığının artırılmasının büyük önem taşıdığına işaret etti. Bu konuda TSKB’nin çalışmalarına değinen İnce, “Kuşkusuz reel sektörün kaliteden ödün vermeksizin enerjiyi verimli kullanmasının sağlanması hem ekonomik hem çevresel açıdan büyük bir potansiyele karşılık geliyor. TSKB olarak biz de bu konuda üstümüze düşeni yapıyor, finanse ettiğimiz enerji verimliliği yatırımları ile her yıl 4.7 milyon Gigacal düzeyinde enerjiyi ülkemize kazandırıyoruz. Bu yatırımlar düşük karbonlu ekonomik dönüşüm için de önemli. Bu güne kadar finanse ettiğimiz 80’in üzerinde yatırımla ülkemizin yıllık karbon salımını yılda 2.4 milyon ton düzeyinde düşürdük. Kredi portföyümüzün %68’ini oluşturan ve içinde yenilenebilir enerji, çevre gibi farklı sürdürülebilirlik temalarını da barındıran yatırımları da hesaba kattığımızda azaltılan karbon salımı yıllık 12 milyon tona ulaşıyor” dedi.

İnce, enerji verimliliği projelerinin iklim değişikliğiyle mücadele ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılması anlamında fark yaratmasının yanı sıra özel sektörde enerji maliyetlerini düşürerek, rekabet avantajı sağladığına dikkat çekti.

Enerji verimliliği yatırımlarının her sektörde yaygınlaştığını belirten İnce sözlerine şöyle devam etti: “Enerji verimliliği yatırımlarında özellikle enerji girdisi, tüketimi yüksek olan, demir çelik, çimento, tekstil, otomotiv, kimya ve plastik gibi sektörler öne çıkıyor. Yatırım alanı olarak baktığımızda ise enerji verimliliği projelerinin atık ısıdan enerji üretimi, tesis modernizasyonu, enerji optimizasyonu, enerji verimli teknolojiler, yalıtım, aydınlatma, taşıma ve yeşil binalar gibi geniş bir yelpazeye yayıldığını görüyoruz.”

KANUN cevko web30621 sayı ve 10 Aralık 2018 tarihli Resmî Gazete’ de yayınlanan “Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 2872 sayılı Çevre Kanunu’nda çeşitli değişiklikler yapılmıştır.

Söz konusu değişiklikler işlenmiş hali ile yeniden düzenlenen Çevre Kanunu’na buradan ulaşabilirsiniz.

Yapılan değişikliklerin en önemlileri aşağıda belirtilmektedir.

Ek Madde 11 ile “Yurt içinde piyasaya arz edilen bu Kanuna ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerden poşetler için satış noktalarından, diğer ürünler için piyasaya sürenlerden/ithalatçılardan bu listede belirtilen tutarda geri kazanım katılım payı tahsil edilme (GKKP)” yükümlülüğü getirilmiştir.

Ek Madde 12 ile 1.1.2021 tarihinden itibaren bakanlığın belirleyeceği ambalajlar için depozito uygulaması zorunlu hale getirilmiştir.

Ek Madde 13 ile plastik poşetlerin satış noktalarında tüketicilere ücretli olarak verilmesi zorunlu hale getirilmiş ve bu bedelin en az 25 kuruş’ tan başlayarak her yıl Bakanlıkça oluşturulacak komisyonca güncellenmesi karara bağlanmıştır.

Diğer yandan gerek AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ gerekse diğer atıklarla ilgili diğer yönetmelikleri halen yürürlüktedir.

Ambalaj özelinde değerlendirildiğinde, sanayi kuruluşlarının 2018 yılında piyasaya sürdükleri ambalajlı ürünlerden kaynaklanan 2019 yılı yükümlülükleri daha önceki yıllarda olduğu gibi yerine getirilmeye devam edecektir.

GKKP cevko webBilindiği üzere, çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik düzenlemelerin yer aldığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 10.12.2018 tarih ve 30621 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kanuna göre, çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesi için plastik poşet, plastik ambalaj kullanımının azaltılması, depozito uygulaması, kirliliğin önlenmesine yönelik teminat alınması gibi mekanizmalar kullanılacaktır.

Çevre Kanunu’na eklenen, geri kazanım katılım payı başlıklı Ek Madde 11’de “Yurt içinde piyasaya arz edilen bu Kanuna ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerden poşetler için satış noktalarından, diğer ürünler için piyasaya süren/ithalatçılardan bu listede belirtilen tutarda geri kazanım katılım payı tahsil edilir…” hükmü yer almakta olup bu çerçevede geri kazanım katılım payının tahsiline yönelik gerekli düzenleme anılan Kanunu’nun 18’inci maddesi hükmü gereği Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelik kapsamında gerçekleştirilecektir.

Bu kapsamda, Çevre Kanunu’nun Ekli (1) Sayılı Listesinde yer alan plastik poşet hariç diğer kalemlerden geri kazanım katılım payı alınmasına ilişkin uygulamaya söz konusu yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile başlanacaktır.

Kaynak: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Resmî Web Sitesi