Haberler

cocuk tiyatrosu 18ÇEVKO tarafından geri dönüşüm bilincini ilk öğretim yaşındaki çocuklara aşılamak için hazırlanan ve ilk kez 2010 yılında sahnelenmeye başlanan Dönüşüm İyi Gelecek adlı ÇEVKO Çocuk Tiyatrosu 2018’de Türkiye genelinde 28 kez sahnelerek 8.000’i aşkın çocuğa ulaştı

ÇEVKO Çocuk Tiyatrosu, Bursa, İstanbul, Kocaeli, Ankara, Eskişehir, Ordu, Antalya, İzmir ve Aydın’da çıktığı turnelerle toplam 28 oyun sahneledi.

2016’da senaryosu yenilenen Dönüşüm İyi Gelecek müzikli çocuk oyununda ambalaj atıklarının çöpe değil de geri dönüşüm kutularına atılması gerektiği anlatılırken, çocuklar geri dönüşüm maddelerinin neler olduğunu da öğreniyorlar. Zaman zaman çocukların da dahil olduğu oyunda ÇEVKİ, Su ve Toprak'ın çevreye zarar veren arkadaşları Ateş'e ambalaj atıklarını öğretmek için verdikleri mücadele ele alınıyor.

Geri dönüşüm bilincini oluşturmak ve yaygınlaştırmak için eğitim çalışmalarına özellikle ilk öğretim öğrenci ve öğretmenlerine yönelik olarak devam eden ÇEVKO, bundan sonra da Türkiye’nin dört bir yanında iş birliği içerisinde olduğu belediyelerin de desteği ile çocuklara ulaşmaya devam edecek.

everestÇin’in, Everest dağının Tibet Özerk Bölgesi’nde bulunan kısmını "biriken çöpler" nedeniyle turistlere kapattığı bildirildi.

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, geçen ay sonunda alınan ve daha sonra kamuoyuna duyurulan karar çerçevesinde 5 bin 200 metreden yüksek alanlar, ekolojik koruma gerekçesiyle turist ziyaretine daimi olarak kapatıldı.

Kararın alınmasında, geçen yıl 5 bin 200 metreden yüksek bölgelerde 8,4 ton, daha alt bölgelerde ise 335 ton çöp toplanması etkili oldu.

Karara göre 5 bin 200 metre ve alt kısımlara tırmanacak kişilerden çöplerini geri getirmeleri gerekecek. Tırmanma izni olan dağcılar, 5 bin 200 metreden yükseğe tırmanabilecek. Dağın Tibet kısmından tırmanacak kişilerin sayısı ise bu yıl için 300 ile sınırlandırıldı.

Çin Dağcılık Cemiyetinin verilerine göre geçen 8 yılda 40 ülkeden 20 binden fazla kişi, Everest Dağı'na tırmandı. Dünyanın zirvesi olarak bilinen Everest Dağı, Nepal ile Çin sınırı arasında yer alıyor. Çin'de dağa tırmanışlar Tibet Özerk Bölgesi’nden yapılıyor.

Konuyla ilgili South China Morning Post haber videosunu buradan izleyebilirsiniz. 

Kaynak: Anadolu Ajansı 

Geri dönüştürülmüş plastikten yapılan ilk bisiklet yolu Hollanda'da açıldı.

PlasticRoad hollandaPlasticRoad olarak bilinen söz konusu proje, 2015 yılından beri geliştirilmekte ve boru üreticileri Wavin ve enerji şirketi Total ile işbirliği içinde Hollandalı mühendislik firması KWS tarafından yaratıldı.

Asfalt veya çimento gibi geleneksel malzemeler yerine, proje, dökme halde taşınabilen ve şantiyelere hızla monte edilebilen hafif prefabrik yol blokları inşa etmek için geri dönüştürülmüş plastik kullanıldı. Bu bloklar oyuk olduklarından, tamamlanmadan önce bunları drenaj boruları, elektronik kablolar ve trafik sensörleri gibi iç sistemler ile donatmak, önceden var olan yapılara sorunsuz bir şekilde entegre olan siparişe göre yapılmış yol parçaları oluşturmak mümkün. Ayrıca geleneksel yollara göre %70 daha hızlı döşenebiliyor.

PlasticRoad'a göre, bu prefabrik bloklar normal yollardan çok daha az bakım gerektiriyor ve eski asfalt/çimentoya göre üç kat daha uzun ömürlü. Yollar ömrünü tamamladıktan sonra tekrar geri dönüştürülmeleri de kolay olacak. Bloklar otomobilleri ve diğer motorlu taşıtları taşıyacak kadar güçlü olsa da, projenin test aşamasında, PlasticRoad bunları bisiklet yolları oluşturmak için kullandı.

Kurulumdan önce, modüller çeşitli elemanları izleyen bir dizi sensörle donatıldı; sıcaklık, performans ve dayanıklılık ve herhangi bir zamanda bisiklet yolu boyunca kaç bisikletlinin bisiklet sürdüğü bilgileri sensörler tarafından kaydediliyor. PlasticRoad, Zwolle'deki pilot projenin sadece dünyanın plastik atıklardan oluşturduğu ilk bisiklet yolu değil, aynı zamanda dünyanın ilk akıllı bisiklet yolu olduğunu belirtti.

karbon emisyon 2İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği tarafından Ankara'da bir otelde "COP24 İklim Değişikliği Müzakerelerinin Çıktıları" toplantısı düzenlendi.

Dernek Başkanı Baran Bozoğlu, uluslararası alanda yapılan toplantılar ve politikalara rağmen karbon ile sera gazı emisyonlarının hızla artmaya devam ettiğini belirterek, "İklim değişikliği problemine uluslararası alanda da çözüm üretilemediğini üzülerek görüyoruz." dedi.

Bozoğlu, burada yaptığı konuşmada, 14 Şubat'ta birinci yılını dolduracak derneğin kuruluş amacının, dünyada ve Türkiye'de yaşanan iklim değişikliği sorununa yönelik bütün tarafları bir araya getiren, bu konuda teknik ve bilimsel veriyi üreten mekanizmayı hayata geçirmek olduğunu söyledi.

İklim değişikliği konusunda Türkiye'nin kendi özeline yönelik bilimsel verilerin yeterince oluşturulamadığını anlatan Bozoğlu, aynı zamanda enerji, çevre, eğitim, sağlık gibi birçok alanda iklim değişikliği sorununa yönelik müdahalenin yeteri kadar yapılamadığını dile getirdi.

Bozoğlu, bu sorunlara çözüm üretmeyi hedefleyen bir anlayışla yola çıktıklarını belirtti.

Paris İklim Anlaşması, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü gibi iklim değişikliğiyle ilgili çalışmalara işaret eden Bozoğlu, şöyle konuştu:
"Uluslararası alanda yapılan onlarca toplantıya, politikalara rağmen hızlı şekilde karbon, sera gazı emisyonlarının artmaya devam ettiğini, iklim değişikliği problemine uluslararası alanda da çözüm üretilemediğini üzülerek görüyoruz. İklim değişikliği problemine karşı Paris Anlaşması'nın şu an temel bir hedefi var, dünya sıcaklığını 2 dereceyle, mümkünse de 1,5 dereceyle sabitlemeye çalışıyor. Bu çok değerli bir hedef fakat şu anda ülkelerin verdiği raporlarda bu hedefin ne yazık ki tutturulamadığını görüyoruz. Şu an dünya zaten 1 derece ısınmış durumda ve bunun yansımalarını Türkiye'de, bölgelerimizde farklı bir etkiyle görüyoruz. Dolayısıyla 1,5 derece hedefini tutturmak adına bizlerin de Türkiye'de çalışma yapması gerekiyor. Uyum politikalarının hayata geçirilmesi gerekiyor."

eu gdp 2 960 603 80Yeni bir rapor Paris Anlaşması’nda belirtilen hedeflere ulaşmanın AB’nin GSYİH’nı artırabileceğini buldu.

Raporda, 2030 yılına kadar düşük karbonlu bir ekonomiye geçmenin potansiyel istihdamı ve ekonomik yararları değerlendiriliyor. Analiz, Cambridge Econometrics ve Eurofound’s European Jobs Monitor tarafından ortaya konan küresel bir makroekonomik modele dayanıyor.

Raporda, düşük karbonlu bir ekonomiye geçişin AB’de GSYH’de yüzde 1,1 artış sağlayabileceği ve AB’de 2030’a kadar istihdamda yüzde 0,5 artış göstereceği öngörülüyor.
Modelleme, Paris İklim Sözleşmesinin tam olarak uygulanmasının AB için olumlu olduğunu göstermektedir. Ulusal düzeyde, raporda Letonya, Malta ve Belçika’nın GSYH’ye en büyük artışı yaşayacağı tahmin ediliyor.

Tahmin edilen GSYİH büyüme oranı, büyük ölçüde ihtiyaç duyulan enerji verimliliği yatırımları ve GSYİH'ya göre fosil yakıt ithalatı nedeniyle Letonya'da yüzde 6'ya kadar çıkabiliyor.

cevresel faydaÇEVKO Vakfı, geri kazanım çalışmalarını 28 yıldır artan bir ivmeyle sürdürüyor. ÇEVKO Vakfı’nın öncülüğünü yaptığı sürdürülebilir geri dönüşüm sisteminin gelişimi ve ambalaj atıklarını kaynağında ayrı toplamanın artırılması hedefiyle yaptığı çalışmalar, 2018 yılında da sürdürülebilir çevre için önemli değerler ortaya koydu.

İsrafı önlemek, doğal kaynakları verimli kullanmak, atık miktarını azaltarak geri dönüşüme sevk edilen atığı arttırmak için T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hayata geçirilen Sıfır Atık projesini üyeleri ve çalışmaları ile destekleyen ÇEVKO Vakfı, 2018 yılı geri kazanım çalışmaları sonucunda ülke ekonomisine kattığı değer yanında fosil yakıt, su ve enerji kullanımında tasarruf sağladı, daha az doğal kaynak ve enerji tüketimini destekledi.

Geri Kazanım; Soluduğumuz Havayı Ve Ormanları Korudu, Su Ve Enerji Tasarrufu Sağladı
ÇEVKO Vakfı’nın 2018 yılında geri dönüşümünü belgeledikleri ambalaj atıkları ile sağlanan ekonomik ve çevresel faydaları aşağıdaki şekilde hesaplandı.
• Kağıt, karton, ahşap ve kompozit ambalaj atıklarının geri dönüşümüyle yaklaşık 90 hektar orman alanına denk gelen 4 milyon 492 bin adet ağaç kesilmekten kurtuldu.
• Plastik ambalaj atıklarının geri dönüşümü ile yaklaşık 125 Milyon litre petrol tasarrufu sağlandı. Bu yaklaşık 2,8 Milyon aracın deposunu doldurmaya yetecek bir miktar.
• Geri kazanımı sağlanan kağıt-karton/kompozit ambalaj atıkları ile 39 bin 312 ailenin yıllık su tüketimine eş değer oranda, 6,9 milyar litreden fazla su tasarrufu sağlandı.

egitici egitimi tepebasiÇEVKO Vakfı’nın, 2009 yılında hayata geçirdiği "Gelecek İçin Geri Dönüşüm" eğiticinin eğitimi projesi 10. Yılına girdi. Bugüne kadar 10.000’i aşkın öğretmene geri kazanım ve çevre eğitimi veren ÇEVKO, proje ile 800 bini aşkın öğrenciye ulaştı.

Eğiticinin Eğitimi projesi 2018-2019 öğretim yılından itibaren 3 yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı ile Vakıf arasında imzalanan protokol çerçevesinde yürütülecek.

3 yıllık süre içerisinde toplamda 36 ilçede yürütülmesini öngören protokol kapsamında içinde bulunduğumuz öğretim yılında toplam 10 ilçede planlanan eğitici eğitimleri tamamlandı. Bu doğrultuda, Ankara’nın Altındağ, Etimesgut, Sincan, Yenimahalle; İstanbul’un Bağcılar, Pendik, Sancaktepe; İzmir’in Bornova, Aydın’ın Söke ve Eskişehir’in Tepebaşı ilçelerinde düzenlenen eğitimlerle 2.229 öğretmene ulaşıldı.

Program çerçevesinde bu öğretim yılında 10 ilçede 374 ilköğretim okulundan gelen öğretmenlere verilen eğitici eğitimleriyle toplam 64 bin ilköğretim 4. Sınıf öğrencisine ulaşıldı ve geri dönüşüm eğitimlerinin aktarılması sağlanıyor.

Proje kapsamında ayrıca, çevre ve geri dönüşüm eğitimi alan öğretmenlerin rehberliğinde tüm ilkokullarda geri dönüşüm çalışmalarını yürütecek bir eğitsel kol oluşturuluyor. Eğitsel kollarla tüm öğrencilerin geri dönüşüm bilinci kazanması ve ambalaj atıklarını ayrı toplama alışkanlığı kazanması hedefleniyor. Bu amaçla projede yer alan okullara geri dönüşüm kutuları dağıtılıyor. Eğitimler, ÇEVKO müzikli çocuk oyunu Çevreci Kedi Çevki tiyatrosu ile de pekiştiriliyor.

skd mmİş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği tarafından EBRD (Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası)’nin fon desteği ile Nisan 2016’da başlatılan Türkiye Materials Marketplace (TMM) projesinin 3. yılı, 4. Etkileşim Toplantısı ile değerlendirildi.

90'ın üzerinde kurumdan 175 katılımcı ile, 30 Ocak 2019 tarihinde İTÜ Taşkışla'da SKD Türkiye Genel Sekreteri Konca Çalkıvik’in moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

ÇEVKO Vakfı yöneticilerinin de katıldığı toplantı SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin’in açılış konuşmasıyla başladı. Dünya nüfusunun gün geçtikçe arttığını ve 2050 yılına 9,5 milyara ulaşabileceğinin altını çizen Edin, sürdürülebilir bir gelecek için yenilikçi ve verimli çözüm önerilerine duyulan ihtiyacın önemini vurguladı. Atık kavramını ortadan kaldıracak ve geleceği şekillendirecek ‘döngüsel ekonomi’nin her zaman ön planda olduğu, EBRD’nin desteği ile devam eden Türkiye Materials Marketplace projesinin şu anda 65 üyesi olduğu ve TMM Platformu’nda 75 tür malzeme bulunduğu belirtildi.

EBRD Türkiye Başkan Vekili Hande Islak ise konuşmasında, son 3 yılda TMM’nin beklentilerinden daha fazlasını başardığını belirterek malzeme değişimi sayısını ve büyüklüğünü artırmanın uzun bir yolculuk olduğunu ve belirlenen hedeflere ulaşacaklarından şüphe duymadıklarını söyledi.

Samsungs Ecofriendly Packaging PolicySamsung Electronics, bu yıl plastik ambalaj malzemelerini kâğıt ve doğal olarak sürdürülebilir diğer maddelerle değiştirmek için adımlar atmaya başlayacağını duyurdu.

2019’un ilk yarısından itibaren, Samsung’un mobil telefonlar ve tabletlerden ev aletlerine kadar tüm mevcut ürün ve aksesuarlarında kullanılan ambalajlar, geri dönüştürülmüş/biyolojik bazlı plastik ve kâğıt gibi doğal olarak sürdürülebilir malzemelerle değiştirilecek.

Samsung Electronics ürün ambalajlarını yenilemek için tasarım ve geliştirme, satın alma, pazarlama ve kalite kontrol birimlerindeki kişilerden oluşan bir ekiple yenilikçi ambalaj fikirleri üretmeye başladı.

Samsung; mobil telefon, tablet ve giyilebilir ürünleri tutan tepsilerde plastik yerine kâğıt hamurundan kalıplar, aksesuarları saran örtülerde ise doğayla dost malzemeler kullanacak. Samsung ayrıca telefon şarj cihazı tasarımını da yenileyecek. Parlak dış görünümün yerini mat bir kaplama alacak ve plastik koruma filmleri de kaldırılacak. Böylece plastik kullanımı azaltılmış olacak.
Televizyon, buzdolabı, klima ve çamaşır makinesi gibi ev aletleri ile mutfak gereçlerinin yüzeyini korumak için kullanılan plastik ambalajlar da plastik atıklarından geri dönüştürülen malzemeler ve fosil yakıt kaynaklı olmayan nişasta veya şeker kamışı gibi ürünlerden elde edilen biyoplastik ile üretilen ambalajlarla değiştirilecek.

bali 1Bali, plastik kirliliği hedefleyen bir turizm vergisi uygulama planlarını açıkladı.
Jakarta Postası, Bali'nin çevre ve kültürel korumaya yönelik turist katkılarıyla ilgili bir tüzük hazırladığını bildirdi. 'Turist vergisi' ile adaya denizaşırı ülkelerden gelen ziyaretçilerden 10 dolar vergi alınacak.
Endonezya’da bulunan ve turistik açıdan popüler olan Bali; her yıl 4 milyondan fazla ziyaretçi alıyor. Yetkililerin açıklamalarına göre her gün yaklaşık 3.800 ton atık üretilen ada büyük bir plastik kirliliği ile karşı karşıya.
Bali’de yeterli bir atık yönetim sistemi bulunmuyor. Bu yüzden atıkların büyük çoğunluğu etrafta ya da belli yerlere gömülüyor, kalanlar ise denizleri kirletiyor.
Bali, ziyaretçileri geride bırakacakları ayak izi hakkında düşünmeye teşvik etmek için “Go Green” girişimini başlattı.Bali Valisi Wayan Koster “Bu bize Bali'nin gelişimini desteklemek için daha maddi katkı sağlayacak” dedi.
Bali, geçtiğimiz Aralık ayında alışveriş torbaları, strafor ve plastik pipet dahil olmak üzere bir dizi tek kullanımlık plastik ürünün kullanımını yasaklamıştı.
Kaynak: http://www.climateaction.org