Haberler

MK1Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Japonya'nın Nagano kentine bağlı Karuizawa kasabasında "G20 Çevre ve Enerji Bakanları Toplantısı"nda Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter yardımcısı Satya Tripati ile bir araya geldi. 

Yaklaşık yarım saat süren ikili görüşmede, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çalışmaları ve BM ile Türkiye'nin Çevre ve Şehircilik alanında yapılabilecek iş birliği konuları ele alındı.

Görüşmede Bakanlığın son dönemde yürüttüğü başta Sıfır Atık Projesi ve bu kapsamda yürütülen çalışmalar da tüm detayları ile paylaşıldı.

Bakan Kurum, Tripati'yi 1-2 Kasım 2019'da İstanbul'da düzenlenmesi planlanan "Sıfır Atık Konulu Konferansa davet etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "G20 Çevre ve Enerji Bakanları Toplantısı"nın ikinci gününde "İklim Değişikliğine Uyum ve Ekosistem Tabanlı Yaklaşımı İçeren Dayanıklı Altyapı" başlıklı İkinci Çevre Oturumu'na katıldı.

EGDEkonomi Gazetecileri Derneği iklim değişikliği konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak Türkiye Gazetecileri Cemiyeti Lokali’nde yapılan toplantıda son dönemde gündeme gelen aşırı yağışların iklim değişikliği konusunda farkındalığı öne çıkardığına dikkat çekildi.

Bu gelişme üzerine önümüzdeki günlerde iki önemli çalışmaya imza atılması gerektiği belirtilen toplantıda EGD Başkanı Celal Toprak şu noktaların altın çizdi:

. Öncelikle iklim, aşırı yağışlar, aşırı kuraklık gibi konular iklim değişikliği ile ilgili farkındalığın öne çıkması sağladı.

. Bu farkındalığın iklim değişikliği konusunda en büyük faktörü olan enerji konusundaki değişim fırsata çevrilmeli.

. Türkiye yenilenebilir enerji konusunda daha sıkı bir çalışma başlatmalı. Bu konuda atılan adımlara daha fazla destek verilmeli.

. Bir değer önemli nokta SHURA’nın başlattığı enerji dönüşümü konusu. Bu konuda da SHURA ile zaman zaman yapılan çalışmaların daha sıklaştırılması önemli.

. Bir değer önemli konu enerji verimliği enerji tasarrufu meselesi. Konuyla ilgili önümüzdeki dönemde çok önemli bir çalışmayı kamuoyu ile paylaşacağız. Bu çalışmayı ilgili kurumla ile birlikte yapacağız.

Toplantıda söz alan EGD Yönetim Kurulu Üyesi Serpin Alpaslan iklim değişikliği ile ilgili çalışmaları oluşturacaklarını EGD Kadın Gazeteciler Platformu’na da taşıyacaklarını belirtti. Alpaslan İzmir’de yapılacak Küresel Isınma Kurultayı’nı da çok üst noktaya taşımak istediklerini söyledi.

. EGD Başkan Yardımcısı Faruk Erdem ise iklim değişikliği ile ilgili çalışmaların daha geniş kitlelere yayılması için bir arama konferansı yapılması gerektiğini söyledi.

. İklim değişikliği ile ilgili Bangladeş’teki gelişmeleri paylaşan Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Ahmet Çoşkunaydın ise konuyla ilgili uluslararası gelişmelerin masaya yatırılması gerektiğini vurguladı.

ee

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan “Sıfır Atık”etkinlikleri kapsamındaki “Atıktan Sanata” projesini yeni açılan İstanbul Havalimanında tanıttı.

Emine Erdoğan İstanbul havalimanı inşaatı sırasında oluşan atıkların sanat eserine dönüştürülmesi fikriyle ve geliri Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Çocuk Destek Merkezleri’ne (ÇODEM) bağışlanmak üzere müzayede de satışa çıkan 17 eserin 3’ünü de satın aldı.

Emine Erdoğan; ilk kez bir inşaat sahasında bir sanat atölyesi kurulduğunu ve bugüne kadar 10 ton atığın geri dönüştürülüp bir sanat eseri haline geldiğini , bunların satışından elde edilecek gelirin de sosyal sorumluluk projelerine aktarılacağını belirtti.

Çevre Günü5 Haziran Dünya Çevre günü kapsamında ,bu yıl Çevre haftası yine şenliklerle ,aktivitelerle kutlandı. ÇEVKO Vakfı Tetra Pak işbirliği ile Çevre Haftası’nda İçecek Kartonu Geri Dönüşüm Atölyesi’ni Belediyelerin etkinliklerinde kullanarak binlerce çocuğa kağıdın geri dönüşümü anlatıldı.

Çocuklar kendilerine dağıtılan meyve suyu ve süt kutularının geri dönüşüm hikayesini uygulamalı öğrenirken Çevreci kedi ÇEVKİ ile de eğlendiler.

49 belediye etkinliğinde yer alan ÇEVKO Vakfı 15 bin üzerinde tüketiciye ulaşma imkanı buldu.

Çevreye DuyarlıÇevresel farkındalıkların artması ve çevre bilincinin yükselmesi amacıyla 1995 yılından beri çeşitli işletme ve fabrikaların ödüllendirildiği Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri, çevreye duyarlı 8 firmaya verildi. ÇEVKO Vakfı’nın geri kazanım yükümlülüğü üstlendiği Bayer İlaç Sektörü ,Gebze Fabrikası ile Büyük Ölçekli İşletme kategorisinde Çevre Ödülü'nü almaya hak kazandı. Fabrika Müdürü Cenk Bastıyalı ödülünü Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Öztürk’ün elinden aldı.

Bayer Gebze Fabrikası Müdürü Cenk Bastıyalı törende yaptığı konuşmada Sağlık Güvenlik Çevre ve Sürdürülebilirlik Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ‘’SIFIR ATIK“ projesine dikkat çekerek şunları söyledi: “Bayer olarak Daha İyi Bir Yaşam İçin Bilim vizyonuyla hareket ediyoruz. Çevre ve sürdürülebilirlik iki çok önemli unsur. Bu kapsamda projelerimizden biri olan ‘’SIFIR ATIK’’ projesi ile atıklarımızı kaynağında toplayarak geri dönüşüm metoduyla yok olmalarını sağlıyor, çevrenin korunmasına katkı sunmak için çalışıyoruz.”

  • Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından bu yıl 25’incisi düzenlenen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerini buldu.
  • Bayer Gebze Fabrikası İlaç Sektörü Büyük Ölçekli İşletme kategorisinde Çevre Ödülü aldı.

ASEAN SemineriGüneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN), bölgede plastiklere yönelik bir döngüsel ekonomi sisteminin hayata geçirilmesi düşüncesi ile 11-12 Haziran 2019 tarihlerinde Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bir seminer düzenlendi. Ağırlıklı olarak bölge ülkelerinden bakanlık temsilcilerinin oluşturduğu yaklaşık 60 kişilik seminerde kurucu üyesi bulunduğumuz EXPRA (Extended Producer Responsibility Alliance) yı da temsilen ÇEVKO Vakfı Kamu ve Dış İlişkiler Müdürü Alphan ERÖZTÜRK konuşmacı ve kolaylaştırıcı olarak yer aldı.

Seminer, Avrupa Komisyonu Çevre Genel Müdürü Daniel Calleja Crespo’nun açılış konuşması ile başladı.

Crespo konuşmasında, döngüsel olmanın sadece bir ülke veya bölge ile sınırlı olarak bir anlam ifade etmeyeceğini, bunun dünya geneli bir yaklaşım olması gerektiğini ve bu açıdan ASEAN ülkelerinin de büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

ASEAN Genel Sekreteri Ky Anh Nguyen’ in katılımcılara hoş geldiniz demesini takiben Avrupa Komisyonu Çevre Genel Müdürlüğü Güneydoğu Asya Politikaları Sorumlusu  Katarina Grgas Brus, 2018 Avrupa Birliği Plastik Strateji belgesinin temel noktalarını paylaştı.

ÇEVKO’dan Alphan ERÖZTÜRK’ün “Türkiye ve Avrupa’da Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu Uygulamaları” konulu sunumundan sonra IGES (Institute for Global Environmental Strategies) and E-READI ( Enhanced Regional EU-ASEAN Dialogue Instrument ) işbirliğinde hazırlanan “ Döngüsel Ekonomi ve Plastikler : ASEAN Ülkelerinde Durum” başlıklı rapor özetlenerek, tartışmaya açıldı.

Tüm katılımcı ülkelerin aktif değerlendirmeleri ile yapısı daha da güçlendirilen raporun, yazılı değerlendirmelerin alınması ile son haline getirilerek, Ağustos 2019’da yayınlanması bekleniyor.

bursa sifir atik calistayiBURSA SIFIR ATIK ÇALIŞTAYI' DÜZENLEDİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi ,Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, ilçe belediyeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, üniversiteler, yetkilendirilmiş kuruluşlar ve lisanslı firmaların temsilcilerinin iştirâkiyle 'Bursa Sıfır Atık Çalıştayı' düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonluğunda yürütülen “Sıfır Atık” projesi çerçevesinde Bursa'da gerçekleştirilen uygulamalarla ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Sıfır atık politikası kapsamında belediyelerin misyonuna yönelik çalışmalar ve karşılaşılan güçlüklere karşı çözüm teklifleri ele alındı.

Çalıştayın açılış törenine katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Mihrimah Kocabıyık, "2018 yılında tüm Türkiye'de başta kamu kurum kuruluşları olmak üzere üniversite, okul, hastane, alışveriş merkezleri gibi nüfusun yoğun olduğu yerlerde geri dönüşebilen atıkların kontrol altına alınması için "sıfır atık projesi" çalışması başlattıklarını , atıkların ayrı toplanması için altyapıyı güçlendirdiklerini ve toplanan atık miktarlarıyla ilgili ölçümler yapılmaya başlandığını belirtti.

kadikoy cevre

 

Kadıköy Çevre Festivali

Bu yıl “Doğaya Emek Ver” teması ile üçüncü kez gerçekleştirilen Kadıköy Çevre Festivali, ülkemizdeki çevre dostlarını buluşturmak için 24-26 Mayıs tarihlerinde Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda düzenlendi.

İklim değişikliği başta olmak üzere tüm çevre sorunlarına bireysel veya topluluk olarak farklı çerçevelerden gelen bileşenlerle, çözümler üretmeyi, ekolojik yaşama dair başarılı örnekler sunmayı amaçlayan, ilk iki yılda 50.000 ziyaretçiyi ağırlayan Türkiye’nin en kapsamlı ve en geniş katılımlı çevre buluşması’nda ÇEVKO Vakfı ‘da yer aldı

3 gün boyunca İçecek Kartonu geri dönüşüm atölyesinde çocuklarla birlikte kağıt geri dönüşümü yapan ÇEVKO Vakfı ,ayrıca ÇEVKO Gönüllüsü olmak isteyenlerle sohbetler edip, sürpriz hediyeler dağıttı.

 

tepebasi foto

Tepebaşı Belediyesi ile 2009 yılından bu yana işbirliği içinde daha temiz bir çevre için çalışmalarını yürüten ÇEVKO yetkilileri, Başkan Ataç’ı ziyaret etti.

ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yürütme Kurulu Başkanı Fügen Soykut, Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Özcanlı Uslu, Atık Yönetim Müdürü Eyyüp Yılmaz, ve Atık Yönetimi Şefi Murat Körük, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ı makamında ziyaret etti.

Tepebaşı Belediyesi ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü alanında yetkilendiriliş kuruluş olan ÇEVKO Vakfı, 2009 yılından bu yana işbirliği içinde çalışmalarını sürdürmektedir. İşbirliği çerçevesinde; toplanan ambalaj atıklarının bakanlık bilgi sistemi üzerinden belgelendirmesi yapılmakta ve vatandaşların bilinçlendirilmesi için etkinlikler düzenlenmektedir. Her yıl eğitim-öğretim yılı içerisinde eğiticilerin eğitimi seminerleri düzenlenerek, okullarda atık yönetimi eğitimleri destekleniyor ve çevre çocuk tiyatroları düzenlenmektedir. Ayrıca mahalle sakinleri içinde bilgilendirmeler yapılmaktadır.


 BRL0524

ÇEVKO Vakfı Olağan Genel Kurul’u yapıldı.

2019 yılı ÇEVKO Vakfı Olağan Genel Kurul’u 16 Mayıs Perşembe günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde yapıldı.

ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Okyar Yayalar’ın açılış konuşması ile başlayan Genel Kurul, üyelerine vakfın 2018 yılı çalışmaları ve mali tablolar ile ilgili bilgiler verdi. 

 

ÇEVKO Faaliyet Raporu 2018 için tıklayınız.