yukari donusum .cevko webSömestr tatilinde çocuklarınızda yapacağınız eğlenceli ve eğitici projeleri sizlerle paylaşmak istedik.

Birbirinden güzel ve keyifli bu çalışmalar ile hem çocuklarınızla eğlenceli ve kaliteli zaman geçirecek hem de onlara değerlendirilebilir atıkların öneminden, geri dönüşümden ve çevrenin korunmasına katkı sağlayabileceğimizden bahsedebileceksiniz.

Bahsedeceğimiz çalışmalarda kullanacağımız malzeme ise plastik şişe.

Plastik şişeleriniz sevimli hayvanlara, saksılara, dekoratif rüzgâr çanları ve çok daha fazlasına dönüşecek. Hepsi çok eğlenceli ve yaratıcı, ayrıca yapması da çok kolay.

 

 

1. Yapay çiçekler: Plastik şişeleri ikiye kestikten sonra kapak bölümünden yaprak şeklinde kesip yapraklarını da farklı renklerde boyayabilirsiniz. Şişe kapaklarını çiçeklerin ortasına yerleştirebilirsiniz. Böylelikle hem dekoratif hem de ileri dönüşüme örnek yapay çiçekler elde edebilirsiniz.

plastic bottle flowers

2. Rüzgâr Gülleri: Pet şişelerden şeritler halinde keseceğiniz parçaları gök kuşağı renklerinde boyayarak bir ip üstünde birleştirebilirsiniz. Böylelikle rüzgarda dönen spiraller elde edersiniz. Balkon ya da bahçenizde hem şık görünen hem de ilgi çekici bir dekorasyon malzemesi olarak kullanabilirsiniz.

windspirals lead jcurrie

3. Süt Şişesi Filleri: Büyük süt ya da ayran şişelerini ikiye bölün. Filin ayaklarının arasına boşluklar kesin. Kalan malzemelerden kulakları yapabilirsiniz. Gözlerini boyayabilir ya da kırtasiyelerde satılan gözlerden kullanabilirsiniz. Plastik şişe kapaklarının ayaklarını yapmak için kullanabilirsiniz. Gerisini süslemek yaratıcılığına kalmış… Çocuklarınız bu fillere bayılacak.

elefante garrafa amaciante reciclagem animais 2

4. Sevimli kaplumbağalar: Litrelik içecek şişelerinin alt bölümlerini kullanarak böyle tatlı kaplumbağalar yapabilirsiniz. Baş ve ayaklar için süngerli olan mutfak bezlerini tercih edebilirsiniz. Kabuğunun içine küçük taşlar ya da başka objeler koyarak kaplumbağalarınız ile müzik yapabilirsiniz. Kabuğu süngere sabitlemek için yün ipi kullanabilirsiniz.

turtle craft

turtle craft 2

5. Kuş evleri: Malum kış mevsimindeyiz. Kuşların yiyecek bulması çok daha zor. Mahallenizdeki kuşları beslemek için plastik şişelerin ortalarını kesip çeşitli renklerde boyayarak ve süsleyerek kuş evleri yapabilirsiniz.

bottle bird houses home design

6. Renkli Canavar Kalemlikler: Bu renkli kalemlikleri şampuan şişelerinden yapabilirsiniz. Bu minik uzaylılar ya da tatlı canavarlar çocuklarınızın odasını düzenlemenize de yardımcı olacak. Arkalarından çift taraflı bant ile duvara yapıştırabilir ya da çalışma masasında kullanabilirsiniz.

diy shampoo bottle pencil holder3

7. Uçak kumbara: Bu uçak şeklinde plastik kumbara ile çocuklarınız tasarruf etmeyi ve para biriktirmeyi öğrensin. Hem oyuncak hem tasarruf aracı. Yapılışı da keyifli ve eğlenceli.

piggy bank

8. Peri Evleri: Kızınız bu eve bayılacak. Küçük periler ve bebekler için son derece güzel görünen evler. Hayal gücünüze göre süsleyebilir, kapı ve pençeler açabilir, merdiven ya da evin içinde kullanılacak eşyalar da ekleyebilirsiniz.

fairy house