emissionsYeni bir rapora göre küresel karbon emisyonları 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşma yolunda ilerliyor.

Küresel Karbon Projesi (Global Carbon Project-GCP) ve East Anglia Üniversitesi (UAE) tarafından hazırlanan raporda karbon emisyonunda 2018 için öngörülen artışın yüzde 2,7 olacağı ve bunun 2017’deki yüzde 1,6’lık artıştan çok daha fazla olduğu ifade ediliyor.

Tyndall İklim Değişikliği Araştırmaları Merkezi Direktörü ve UAE’de İklim Değişikliği Bilimi ve Politikası alanında öğretim görevlisi Prof. Dr. Corinne Le Quéré şöyle diyor: “Bir kez daha küresel CO2 emisyonlarında güçlü bir artış görüyoruz. İklim değişikliği konusunu çözebilmek için emisyonların zirve yaptıktan sonra hızlı bir şekilde düşmesi gerekiyor. Bu yıl emisyonlarda görülen artışa bakınca, zirve daha görünürde değilmiş gibi duruyor. İklim değişikliğinin bütün dünyada sıcaklık dalgalarının etkisini daha şimdiden nasıl katlayabildiğine bu yıl şahit olduk. Kaliforniya’daki orman yangınları, emisyonları hızlı bir şekilde aşağı çekmediğimizde karşı karşıya kaldığımız artan etkiye sadece küçük bir örnek.”

Bu haber, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli IPCC’nin, acil olarak harekete geçilmediği takdirde ortaya çıkacak çarpıcı etkileri vurgulayan raporundan hemen sonra çıktı.

Misyon 2020 kampanyası grup lideri ve Nature Commentary’nin başyazarı Christiana Figueres şöyle diyor: “Paris Anlaşması’ndaki sıcaklık hedeflerine ulaşmak istiyorsak, küresel CO2 emisyonlarının 2020’den itibaren düşmeye başlaması gerekiyor, fakat bu imkansız değil. Daha şimdiden, sadece on yıl önce hayal bile edilemeyecek gibi görünen birçok şey başardık.”
Rapora göre fosil yakıt kullanan araba, kamyon ve uçaklardan kaynaklanan emisyonlar artmaya devam ediyor. Çevreciler daha önce hükümetlere bütün benzinli ve dizel araçların satışını yasaklamaya yönelik hedefler koymaları için baskı yapmıştı.

Ormansızlaşma da CO2 emisyonlarının artmasında bir rol oynadı. Ormansızlaşma ve insanların karadaki diğer faaliyetleri bu yıl ek 5 milyar ton CO2’le sonuçlandı.

İyi haber: Dünyanın tamamında yenilenebilir enerji kaynaklarının yayılışı hızlanıyor. Son on yıldır bu yolla elektrik üretimi yılda ortalama yüzde 15 artıyor. Ne yazık ki, bu artış, fosil enerjideki büyümeyi dengelemeye yetmiyor, çünkü yenilebilir enerji daha düşük bir başlangıç noktasından yukarı doğru gelişiyor.

Raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: http://www.climateaction.org/