DMFU3259Sarıyer Belediyesi’nin Kilyos’ta düzenlediği Türkiye ve dünyadan birçok çevrecinin, sanatçının ve STK’nin katıldığı Sarıyer Çevre ve Sanat Günleri’nin ikincisi 7-8 Eylülde düzenlendi.

İstanbul’un dört bir yanından yüzlerce katılımcı ile ikincisi gerçekleşen Sarıyer Çevre ve Sanat Günleri’nin ikincisi dün (10 Eylül) sona erdi. 8-9 Eylül tarihlerinde gerçekleşen festivale aralarında ÇEVKO Vakfı’nın da bulunduğu, Türkiye ve dünyanın birçok yerinden etkili çevreci sivil toplum kuruluşları katıldı. Sarıyer Kilyos’ta düzenlenen festivalde çevre aktivistleri, ressamlar, heykeltraşlar, öğrenciler, sanatseverler, çevreci dernekler, sivil toplum kuruluşları, platform ve inisiyatifler doğa için bir araya geldi. Festivalde vegan kek yapımından Kumdan Sanat’a, Kum Zambakları’ndan “doğa için pedal”a, kıyı temizliğinden konser ve atölyelere kadar tüm çevreci etkinlikler yer aldı.

Festivalde stant açarak bilgilendirme çalışması yapan ÇEVKO Vakfı aynı zamanda ileri dönüşüm atölyelerine Zeliha Sunal’ın Atıksız Yaşam Platformu çerçevesinde gerçekleştirdiği çalışması ile destek oldu. Sunal, geri dönüşümün önemini anlatarak pet şişe, cam şişe, kavanozlar, gazoz kapakları, içecek kutuları gibi atıkların nasıl değerlendirilebileceğini uygulamalı olarak anlattı.