starbucks 11Starbucks, dünya genelinde 28.000 şubesinde plastik pipetleri kaldıracaklarını ve böylece her yıl bir milyar pipet tasarruf etmeyi beklediklerini duyurdu.
Bunun yerine bütün dünyadaki müşterilerine yeni bir geri dönüştürülebilir kapak ve alternatifli pipet seçenekleri (kompostlanabilir ve kağıt) sunacaklar. Bu taahhüdün geçmişi, yılın başlarında, tam anlamıyla sürdürülebilir bir karton kahve bardağı yaratmak için 10 milyon dolar yatırım yapacaklarına dair verdikleri söze dayanıyor.
Yeni pipetsiz kapak tasarımının lansmanı ilk olarak şirketin doğduğu Seattle’da ve Vancouver’da yapılacak; 2019’da da uygulama Kuzey Amerika’nın tamamında yaygınlaştırılacak.

Starbucks Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Kevin Johnson, “Bu, ortaklarımız ve müşterilerimiz için, müşterilerimize daha sürdürülebilir yollarla servis edilecek global sürdürülebilir kahve hedefimize ulaşma yolunda önemli bir kilometre taşı,” dedi.

Avrupa muhtemelen, Fransa, Hollanda ve Birleşik Krallık başta olmak üzere, iyileştirmeleri 2020’ye kadar görmeye başlayacak. Londra’da seçilmiş birkaç şubede bir süredir denenen 5 penilik karton bardak ücreti uygulaması da yakında 950 şubeye yayılacak.

Plastik pipetler, Starbucks’ın sürdürülebilirliği iyileştirme planlarından sadece bir kısmını oluşturuyor. Şirket, elektriğini %100 yenilenebilir kaynaklardan elde etmenin ve 1.500 şubesini en yüksek çevre standartlarını karşılayacak hale getirmenin yollarını arıyor.

Fotoğraf: Starbucks
Kaynak: http://www.climateactionprogramme.org