PepsiCo FaydaÇEVKO Vakfı üyesi PepsiCo, temiz ve yaşanabilir bir dünya için çevre dostu uygulamaları hayata geçiriyor. İş süreçlerini çevreye karşı duyarlı olacak şekilde dönüştüren şirket, Fayda Gözeten Performans olarak adlandırdığı bu vizyon kapsamında ürünler, insan ve dünya konu başlıkları altında sağlıklı bir gelecek için önemli adımlar atıyor.

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında açıklamalarda bulunan PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Levent Yüksel, “PepsiCo Türkiye olarak hayata geçirdiğimiz çevre dostu uygulamalar sayesinde hem kaynakları en verimli şekilde kullanıyoruz hem de sürdürülebilir bir ekosistem yaratılması konusunda anlamlı bir katkıda bulunuyoruz. Attığımız adımlardan öne çıkanları şöyle sıralayabiliriz: Fabrikalarımızda yer alan Kaynak Koruma ekiplerimizle operasyonel su tüketimimizi önemli ölçüde düşürdük. 2009’dan beri Türkiye içecek operasyonlarında üretilen litre başına kullanılan su miktarını %23,5 azalttık. Aynı dönemde yiyecek operasyonlarımızda üretilen kilogram başına kullanılan su miktarında ise %22 oranında azalma sağladık. PepsiCo Türkiye olarak dünyadaki tüm PepsiCo ofisleri arasında WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Yeşil Ofis Diploması alan ilk iş birimi olduk. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalar arasında lavabolarda tüketilen su debilerini azaltmak, ısıtma, soğutma ve ışıklandırma sistemlerini optimize etmek yer alıyor,” dedi.

‘Kocaeli, Tarsus, İzmir ve Adana fabrikalarımızda sıfır atık hedefine ulaştık’
Temiz ve yaşanabilir bir dünya için tüm paydaşlara önemli görevler düştüğünü vurgulayan Yüksel, “Küresel hedeflerimizle paralel olarak Kocaeli, Tarsus, İzmir, Adana ve Çorlu fabrikalarımızda sıfır atık hedefine ulaştık. İçecek fabrikalarımız tarafından 2015 yılında başlatılan 

projelerle yılda 310 ton plastik, 441 ton kağıt tasarrufu sağladık. Depozitolu koli uygulamamızla yiyecek fabrikalarımızda ürünlerin taşınmasında kullanılan kolileri ortalama 2-3 kez kullanarak koli kaynaklı ambalaj atığı miktarını 2/3 oranında azalttık,” dedi.

Dünya odağında gıda üretim sistemini daha sürdürülebilir kılmak için Pozitif Su Etkisi programını önemli oranda genişleten PepsiCo, sürdürülebilir tedarik faaliyetlerinin kapsamını artırmak, daha akıllı ambalaj malzemeleri kullanmak ve karbon ayak izini azaltmak üzere çalışmalarına devam ediyor.

Sürdürülebilirlik Dosyası yayımlandı
PepsiCo, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında hazırladığı Sürdürülebilirlik Dosyasını çalışanlarla ve iş ortaklarıyla paylaşacak. Bunun yanı sıra PepsiCo’nun sürdürülebilirlik faaliyetlerini ve Türkiye özelinde performansını örneklerle özetlediği Türkiye Sürdürülebilirlik Dosyası’na https://www.pepsico.com.tr/pdf/Sustainability_Report.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.