Sanatla Dünya Dönüşür Sergisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda Açıldı Yazdır e-Posta
undp_sergi_7.jpg ÇEVKO, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) iş birliğinde Şanlıurfa ve Kilis'te yürütülen "Suriyeli Mülteci Yerleşim Birimlerinde Geri Kazanım Bilincinin Yaygınlaştırılması" projesi sonrasında, Suriyeli mülteci çocukların yaptığı resimler ve mülteci kadınların geri dönüşümlü malzemelerden yaptıkları el işi çalışmaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binasında sergilendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binası, doğa ve insan için büyük anlam taşıyan özel bir sergiye ev sahipliği yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Fuaye Alanı'nda, 20-27 Aralık 2017 tarihleri arasında açık olan Sanatla Dünya Dönüşür isimli sergi, Şanlıurfa ve Kilis'te yürütülen "Suriyeli Mülteci Yerleşim Birimlerinde Geri Kazanım Bilincinin Yaygınlaştırılması" projesinde Suriyeli mülteci çocukların yaptığı resimlerden ve mülteci kadınların geri dönüşümlü malzemelerden yaptıkları el işi çalışmalarından oluşuyor.

Serginin, 20 Aralık Çarşamba günü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fügen Soykut ve UNDP Ülke Direktör Yardımcısı Sukhrob Khojimatov tarafından yapılan açılışına, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) Genel Sekreteri Mete İmer, Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla ve ÇEVKO üyelerinin üst düzey yöneticileri ile proje ortağı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'ndan yetkililer katıldılar.

Bu önemli ve anlamlı sergiye ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirten Mustafa Öztürk, proje ortakları ÇEVKO, UNDP ve AFAD'a da tebriklerini iletti.

Açılış töreninde konuşan ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) iş birliğinde yürütülen projede, Şanlıurfa ve Kilis'te geçici konaklama alanlarında yaşayan Suriyeli mültecilere geri kazanımın öneminin anlatıldığını belirtti ve şunları söyledi: "Yerel yönetim, üniversite ve sivil toplum iş birliği ile gerçekleşen eğitim çalışmalarında bilgilendirici malzemeler, tiyatro temsili ve bilgisayar oyunları kullanıldı. Projenin gerçekleştiği 6 geçici konaklama kampında ambalaj atıklarının diğer atıklardan ayrı toplanması için atık kumbaraları yerleştirildi. Proje kapsamındaki tüm gereksinimlerin proje bölgesinden sağlanmasına ve böylece bölge ekonomisine katkı sağlanmasına önem verildi. Projede, Şanlıurfa ve Kilis'te geçici konaklama alanlarındaki Suriyeli mültecilerin büyük çoğunluğu geri kazanım eğitimi aldılar. Burada sergilenen yapıtlar, Suriyeli mültecilerin çocuğuyla, büyüğüyle konuyu ne kadar önemsediklerinin bir kanıtını oluşturuyor. Proje ortaklarımıza, bizi destekleyen kamu kurumlarına, proje ekiplerine ve emeği geçenlere, ayrıca bu anlamlı sergiye ev sahipliği yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na teşekkürlerimizi sunuyoruz."

ÇEVKO üyeleri ve yöneticileri, sergi açılışının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi ile ilgili uygulamaları yerinde görerek incelemelerde bulundular.

undp_sergi_2.jpg undp_sergi_3.jpg

 

undp_sergi_3.jpg undp_sergi_5.jpg undp_sergi_1.jpg undp_sergi_6.jpg