Yeşil Nokta Yazdır e-Posta
sanayi-dlleri-logo.jpg
Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2016
ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Yarışması" Türkiye'de Yeşil Nokta markasını kullanan firmalar arasında sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan firmaların katılabildiği bir yarışmadır. Yarışma, PRO Europe - Packaging Recovery Organization Europe tarafından akredite edilmiştir.

2014 ve 2015 yıllarında düzenlenen yarışmada Coca Cola İçecek'ten Eczacıbaşı'na, P&G'den Evyap'a, Frito Lay'dan Pınar'a, Nestle Waters'dan Unilever'e, Tetra Pak'dan Akçansa ve Boyner'e Türkiye ve dünyanın önde gelen şirketleri yarıştı, 2014 yılında The Marmara Otel'de, 2015 yılında Wyndham Grant Otel'de düzenlenen törenlerle "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri" sahiplerini buldu.

Yarışmanın amacı her geçen gün ülkemizde de büyüyen ve güçlenen Yeşil Nokta ailesi üyelerinin çevre ile ilgili sürdürülebilir geri kazanım çalışmalarını kamuoyuna duyurmak için Yeşil Nokta üyeleri arasından yarışmaya katılan ve belirlenen kriterleri en yüksek oranda sağlayan kuruluşlarının yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirmekte oldukları örnek çalışmaları ödüllendirmek ve aynı zamanda piyasaya süren konumda olan tüm firmaları benzer çalışmalara özendirmek ve teşvik etmektir.

Yarışmaya başvurular 14 Mart 2016 tarihinde başlayacaktır.
Son başvuru tarihi 27 Mayıs 2016 Cuma Saat 17:00'dır.

Sadece ÇEVKO ile Yeşil Nokta kullanım (Marka Alt Lisans) sözleşmesi olan firmaların katılabildiği yarışmamızın başvuru kategorileri aşağıdaki gibidir;

Atık Yönetimi Uygulamaları
Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltarak Önleme Uygulamaları
Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları
Küçük ve Orta Ölçekli İşletme ve Büyük Ölçekli İşletme olmak üzere 2 ayrı sınıfta ödüller verilecektir.
Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 1 Aralık 2016 Perşembe günü İstanbul'da tüm davetliler ve basın önünde sahiplerini bulacak.

Türkiye'de Yeşil Nokta markasını kullanan firmaların katılabildiği bir yarışma hakkında detaylı bilgi için www.yesilnoktaodulleri.org  adresini ziyaret edebilirsiniz.

  

 

Yeşil Nokta ilk olarak 1990 - 1991 yıllarında Almanya'da Yeşil Nokta Sistemi olarak adlandırılan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplama sistemine giren ambalajların belirlenmesi için kullanılmaya başlanmıştır.

Kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla 1995 yılında "Packaging Recovery Organization Europe - PRO Europe" kurulmuştur. PRO Europe, kar amacı gütmeksizin, bu ülkelerin geri kazanım sistemlerine, her ülkeden bir sistem olmak üzere, Yeşil Nokta lisansı kullanım hakkını vermektedir. Yeşil Nokta; sanayi sorumluluğu simgeleyen, uluslararası bir model haline gelmiştir.Bir ambalajın üzerinde yer alan "Yeşil Nokta" işareti, o ambalajlı ürünü piyasaya süren ekonomik işletmenin ambalaj atıklarının geri kazanımı ile ilgili yasal yükümlülüklerini yeri getirdiği anlamına gelmektedir.

ÇEVKO Vakfı, 2002 yılında PRO-Europe'la yaptığı sözleşme ile uluslararası "Yeşil Nokta" markasının Türkiye'deki kullanım hakkını elde etmiştir. ÇEVKO, Avrupa'da çok yaygın olan bu markayı ülkemizde de kullanmak isteyen piyasaya sürenlerle alt lisans sözleşmesi yaparak kullandırmaktadır.

Yeşil Nokta Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

  • Çoğunluğu AB üyesi 31 ülkede geçerlidir.
  • 170.000'den fazla kuruluş ambalajları üzerinde Yeşil Nokta markasını kullanmaktadır.
  • Yeşil Nokta'nın kullanıldığı ambalaj miktarı yıllık olarak 460 milyar adede ulaşmıştır.
  • Yeşil Nokta sistemi 300 milyon tüketiciyi kapsamaktadır.
 
Yeşil Nokta markasının kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için :