Haberler
ÇEVKO Vakfı Eğitim Çalışmalarına Millî Eğitim Bakanlığı Desteği ile Devam Edecek
meb_egitim.jpg ÇEVKO Vakfı olarak, 2009 yılından beri sürdürdüğümüz Eğiticinin Eğitimi programımıza 2018 yılından itibaren Millî Eğitim Bakanlığı'nın desteği ile devam edeceğiz. Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve ÇEVKO Vakfı arasında imzalanan iş birliği protokolü ile 3 yıl sürecek proje kapsamında yapılacak çalışmalar toplamda 36 ilçede yürütülecek.

İlçelerde öncelikli olarak tüm ilkokullardan birer sorumlu öğretmenin katılacağı eğiticinin eğitimi seminerleri düzenlenecek; ardından eğitimlere katılan öğretmenlerin rehberliğinde okullarda geri dönüşüm bilincinin oluşturulması ve ambalaj atıklarının ayrı toplanması konusunda çalışmalar yapılacak. Okullara, derslik sayılarına uygun olarak iç mekân kutuları da yerleştirilecek.

Eğiticinin eğitimi programına katılan öğretmenlerin okullarında verecekleri eğitimlerde, Vakfımız tarafından ilk öğretim öğrencilerine yönelik olarak hazırlanan eğitim kitapları, bilgilendirici filmler ve çevre eğitim sunumları kullanılarak öğrencilerin geri dönüşüm konusunda bilinçlendirilmesini hedefliyoruz.

İlk yıl tahmini olarak, yaklaşık 82.000 öğrenciye ulaşmayı hedeflediğimiz eğitimlerimizi müzikli çocuk oyunumuz "Dönüşüm İyi Gelecek" ile destekleyerek öğrencilerin geri dönüşüm konusundaki bilgilerini pekiştirmeleri amaçlıyoruz.

Devamı...
 
İklim Değişikliği ile Mücadelede Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu Modeli
gus_cevko-web.jpg

Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu (GÜS), atık yönetiminde geri dönüşüm hedeflerinin yerine getirilmesinde etkili bir modeldir. GÜS, sanayinin, sürece mali, teknik, operasyonel ve iletişimsel katkı sağlamasını mümkün kılar. Bu yazıda ÇEVKO Vakfı'nın GÜS modeliyle yaptığı geri kazanım çalışmalarının iklim değişikliği ile mücadele amacıyla sera gazı salımlarının azaltılmasına olan katkısı hakkında veriler paylaşılmaktadır.

Geri dönüştürülebilir atıkların hacim ve ağırlık bakımından önemli bir bölümü
• cam,
• metal,
• plastik,
• kağıt/karton,
• kompozit,
• ahşap
malzemelerden oluşan ambalaj atıklarından meydana gelir.

Ambalaj atıklarının yönetimine ilişkin GÜS modelini açıklamak için öncelikle ambalajın yaşam döngüsüne göz atmak yararlı olacaktır (Bkz. Şema 1). Döngüsel ekonomide kullanılmış ambalajlar, tüketicilerden kaynağında ve diğer atıklardan ayrı toplanarak, gerekli ayırma işlemlerinden sonra geri dönüştürülerek yeni ürünler yapımında kullanılır.

 

Devamı...
 
Atık Ticaretinde Yeni Gelişmeler
atik_ticareti_cevko-web.jpg

Çin Mart'tan İtibaren Yabancı Atık ithalatı İçin Yeni Standartlar Uygulayacak

11 Ocak 2018'de Çin Çevre Bakanlığı, Çin'in 1 Mart 2018'den itibaren yabancı kaynaklı 11 tip katı atığın ithalatını düzenleyen yeni standartlar uygulayacağını söyledi.

Kasım 2017'de Uluslararası Geri Dönüşüm Bürosu (BIR), standartların demir dışı metaller için yüzde 1 ve kağıt, demir içeren metaller ve atık elektrikli motorlar için sadece yüzde 0,5'lik bir yabancı madde sınırı içereceğini açıklamıştı.
Bu gelişme Çin'in plastik atık, vanadyum cürufu, ayrıştırılmamış atık kağıt ve atık tekstil materyallerini içeren 24 farklı katı atığı kapsayan dört atık sınıfının 2017 sonu itibariyle ithalatını yasaklama kararının ardından gerçekleşti. Dünya Ticaret Örgütü Ticarette Teknik Engeller Komitesi, Temmuz 2017'de Çin'in kararını yayınlamıştı.

İngiltere'den Çin Harici Ülkelere Plastik İhracatı Artıyor

İngiltere'nin Çevre Bakanı Michael Gove, geri dönüştürülmek üzere plastik atık ihracatı yapan şirketlerin İngiltere'den Türkiye, Tayvan, Vietnam ve Malezya'ya gönderdikleri atık hacmini artırdığını Parlamentoya açıkladı.

Bakan Gove Parlamentoya yaptığı açıklamada, "1 Ocak 2018 tarihinde Çin karışık kağıt ve kullanılmış plastikler (tüketiciler tarafından atılan plastikler) dahil belirli atık tiplerinin ithalatına yasak getirmiştir. Ayrıca tüm diğer kağıt ve plastik ihracat kalemleri dahil diğer atık tipleri de Mart 2018'den itibaren azaltılan %0,5'lik kabul edilebilir kontaminasyon seviyesini karşılamak zorunda olacaktır," dedi.
 

Devamı...
 
MWE Tutum Belgesi: Döngüsel Ekonomide AB Plastik Stratejisi
mwe_position_paper_cevko-web.jpg

Avrupa'nın atık konusunda kamusal sorumluluğu temsil eden çatı örgütü MWE (Municipal Waste Europe)'un hazırlayarak kamuoyu ile paylaştığı "Döngüsel Ekonomide AB Plastik Stratejisi" belgesini sizlerle paylaşıyoruz.

21. Yüzyıl ekonomimizin çok önemli bir parçasını oluşturan plastik, artık büyük bir çevre problemi haline gelmiştir. Plastik ambalaj malzemelerindeki çeşitlilik ve günlük atık akışına karışan plastik ambalaj sayısı nedeniyle özellikle ambalaj alanında yaşam süresi, onarılabilirlik, tekrar kullanılabilirlik ve geri dönüştürebilirlik konusunda ele alınması gereken problemler olduğu için plastik atık, kaynak ve atık yönetimi konusunda güçlüklere yol açmaktadır. Bu durum atık toplama sistemlerini zorlamakta ve etkili bir atık toplama ve bertaraf sistemi olmayan ülkelerde bu plastik ambalajlar çok kolay şekilde karasal ve denizel çöp haline gelmektedir. Aslında teknik olarak geri dönüştürülebilir olsa bile böyle bir durumda plastik ambalaj, geri dönüştürme tesisine ulaşmadığı için etkili şekilde geri dönüştürülemez.

Devamı...
 
L’Oreal’in Çevre Duyarlılığına CDP’den Tam Puan
cdp_awards_k.jpg

ÇEVKO Vakfı üyesi L'Oréal, CDP (Carbon Disclosure Project)'nin her üç programında A alan iki şirketten biri olarak sürdürülebilirlik alanındaki başarısını taçlandırmış oldu. L'Oréal‘in bu başarısı, 2017'de karbon emisyonlarının azaltılması, su koruyuculuğunun artırılması, tedarik zincirinde ormanların yok edilmesine karşı gereken takibin yapılması, yeni ve sürdürülebilir bir ekonomiye liderlik etmesinin sonucu olarak ortaya çıktı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan L'Oréal CEO'su Jean-Paul Agon; "CDP tarafından üç A puanı verilen iki şirketten biri olduğumuz için gurur duyuyoruz. 2020 hedeflerimizin yarısına geldiğimiz noktada L'Oréal, daha geniş bir ölçekte kendimiz için belirlediğimiz; özellikle iklimin korunması, sürdürülebilir su yönetimi ve ormanların korunmasına odaklanan son derece iddialı hedeflere ulaşmak adına kapsamlı bir dönüşüm geçirmektedir. Bu başarı, bizim çevreye duyarlılığımızı vurgulayarak konuya dair çalışmalarımızı daha da arttırmak adına bizleri motive ediyor" diye konuştu.

2017 A Listesinde CDP tarafından iklim, su veya orman alanında A puanı verilen 160 global şirket bulunmaktadır ve liste, 100 trilyon USD'nin üzerinde varlığa sahip 827 yatırımcının talebi üzerine oluşturulmuştur. Binlerce şirket CDP'ye, puanlama metodolojisine uygun şekilde bağımsız değerlendirme için yıllık çevre raporlarını sunmaktadır.

Devamı...
 
Ford Otosan, WWF-Türkiye’nin “Yeşil Ofis” Diplomasını Alan İlk Otomotiv Şirketi Oldu
fo_yeil_ofs_dl_k.jpg

Türkiye otomotiv sektörünün öncü şirketi Ford Otosan, çevresel sürdürülebilirliğe verdiği önem ve doğa üzerindeki etkilerini azaltmak hedefi doğrultusunda katıldığı WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Yeşil Ofis Programı kapsamında "Yeşil Ofis" diplomasına layık görülen ilk otomotiv şirketi oldu. Yeşil Ofis diploması, ekolojik ayak izini azaltma hedeflerine ulaşan ofislere WWF-Türkiye tarafından veriliyor.

Ford Otosan, doğal kaynaklar üzerindeki çevresel etkilerini azaltma hedefiyle İstanbul Sancaktepe lokasyonunda yer alan Ar-Ge Merkezi ve Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Ofisleri ile WWF-Türkiye'nin Yeşil Ofis Programı'na katılarak, enerji tasarrufu, doğal kaynakların bilinçli kullanımı, çalışanların yaşam tarzının değişmesi konularında farkındalık yaratmayı amaçlayan çalışmaları ile "Yeşil Ofis" diplomasının sahibi oldu.

Ford Otosan Genel Müdür Haydar Yenigün, şunları söyledi: "Tüm paydaşlarımız için değer üretme hedefimize ulaşma yolunda en önemli güçlerimizden bir tanesi de çevresel sürdürülebilirliğe verdiğimiz önem ve bu alanda attığımız öncü adımlar. Ürünlerimiz ve üretim süreçlerimizde en yüksek verimliliğe ulaşarak doğal kaynaklar üzerindeki çevresel etkimizi azaltırken, diğer yandan hem toplumun hem de şirketimizin sürdürülebilir kalkınma vizyonu ile geleceğe taşınmasını temel sorumluluklarımızdan biri olarak kabul ediyoruz. Çünkü merkezinde sürdürülebilirliğin bulunduğu iş modeli, tüm dünyada yaşam kalitesinin artırılması için temel bir rol oynuyor. Bu doğrultuda WWF-Türkiye'nin ‘Yeşil Ofis' programına katılma kararı aldık. Çalışanlarımızın duyarlılığı ve destekleri sayesinde Yeşil Ofis Programı'na tek lokasyonda en fazla ofis çalışanıyla katılan şirket olduk. Türkiye otomotiv sektöründe bu diplomayı almaya hak kazanan ilk şirket olmaktan dolayı gurur duyuyoruz."

Devamı...
 
Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği Yayınlandı

 

evko_ynetmelik_facebook-post_2.jpg

2005 yılından beri yürürlükte olan "Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği", uzun bir değerlendirme sürecinin ardından yeniden düzenlenerek, 27.12.2017 tarih ve 30283 sayılı Resmi Gazete' de yayınlandı. Yeni yönetmelik geneli itibarıile 1.1.2018'de yürürlüğe giriyor.
Söz konusu yönetmelik ambalaj atıklarının diğer atıklardan ayrı toplanması uygulamalarının daha etkin bir şekilde uygulanabilmesi amacına yönelik bir çok değişiklik içermekte olup ana hatları ile temel yenilikler aşağıdaki gibidir :
• Ülke genelinde plastik torba kullanımının azaltılmasına yönelik hedefler konulmuştur ve bu torbaların 1.1.2019'dan itibaren, internet üzerinden yapılan satışlar da dahil, tüketicilere ücretsiz temini yasaklanmıştır. Başka bir deyişle, plastik poşetler ancak bedeli ödenerek temin edilebilecektir.
• Ambalaj atıklarının diğer atıklardan ayrı toplanması uygulamasından belediyelerin sorumlu olduğu daha net olarak tariflenmiştir.
• Ekonomik işletmelerin yapmaları gereken bildirimler için son tarih Mart ayı sonu olarak belirlenmiştir.
• Piyasaya sürenlerin geri kazanım sorumluluğu için tariflenen 3000 kg.'lık eşik değer,1000 kg olarak güncellenmiştir.
• Yurtiçinde piyasaya sürülecek cam, metal, plastik, kağıt/karton ambalajların belirli oranlarda yurtiçinde toplanan atıklardan ve/veya bu atıklardan elde edilen hammaddelerden üretilmesi zorunluluğu getirilmiştir.

Devamı...
 
Sanatla Dünya Dönüşür Sergisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda Açıldı
undp_sergi_7.jpg ÇEVKO, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) iş birliğinde Şanlıurfa ve Kilis'te yürütülen "Suriyeli Mülteci Yerleşim Birimlerinde Geri Kazanım Bilincinin Yaygınlaştırılması" projesi sonrasında, Suriyeli mülteci çocukların yaptığı resimler ve mülteci kadınların geri dönüşümlü malzemelerden yaptıkları el işi çalışmaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binasında sergilendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binası, doğa ve insan için büyük anlam taşıyan özel bir sergiye ev sahipliği yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Fuaye Alanı'nda, 20-27 Aralık 2017 tarihleri arasında açık olan Sanatla Dünya Dönüşür isimli sergi, Şanlıurfa ve Kilis'te yürütülen "Suriyeli Mülteci Yerleşim Birimlerinde Geri Kazanım Bilincinin Yaygınlaştırılması" projesinde Suriyeli mülteci çocukların yaptığı resimlerden ve mülteci kadınların geri dönüşümlü malzemelerden yaptıkları el işi çalışmalarından oluşuyor.

Serginin, 20 Aralık Çarşamba günü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fügen Soykut ve UNDP Ülke Direktör Yardımcısı Sukhrob Khojimatov tarafından yapılan açılışına, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) Genel Sekreteri Mete İmer, Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla ve ÇEVKO üyelerinin üst düzey yöneticileri ile proje ortağı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'ndan yetkililer katıldılar.

Bu önemli ve anlamlı sergiye ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirten Mustafa Öztürk, proje ortakları ÇEVKO, UNDP ve AFAD'a da tebriklerini iletti.

Devamı...
 
Çocuklar Çevre Bilincini Oyunlarla Kazanacak
oyunlar_bulten_.cevko-web.jpg

ÇEVKO Vakfı'nın ilköğretim öğrencileri için hazırladığı, çevre ve geri dönüşüm konularında eğitimler veren internet sitesi www.cevkococuk.org  sitesine yeni oyunlar eklendi.

İlköğretim öğrencilerinin ders müfredatı incelenerek hazırlanan internet sitesinde, 1'i boyama olmak üzere geri dönüşüm ile ilgili 7 oyun bulunuyor. Çevreci Kedi Çevki; Koş ve Zıpla, Atık Merkezi, Atık Basketbolu, Atıkları Yakala oyunlarında çocuklara hangi ambalajı nereye atmaları gerektiği ile ilgili yol gösterecek. Denize kirliliğine dikkat çekmek için hazırlanan "Balıkları Kurtar" oyunu ile de çocuklar denize atılan ambalaj atıklarını temizleyerek balıklara yaşam alanı sağlayabilecek.

"Gelecek için geri dönüşüm" sloganı ile çalışmalarını sürdüren ÇEVKO Vakfı geleceğimiz olan çocukların çevre bilinci ile yetişmeleri için 2018 yılında eğitim çalışmalarına Millî Eğitim Bakanlığı desteği ile devam edecek.

 

Devamı...
 
AB Konseyi ve Parlamento, Yeni AB Atık Kuralları Konusunda Geçici Anlaşmaya Vardı
eu_haber_cevko-web.jpg 18 Aralık 2017'nin ilk saatlerinde Estonya başkanlığındaki AB Konseyi, Avrupa Parlamentosu'nun temsilcileriyle atık paketindeki dört mevzuat teklifinin tamamında geçici bir anlaşmaya vardı. AB büyükelçileri sonuçla ilgili olarak 20 Aralık'ta bilgilendirilecek, ama AB Konseyi adına nihai analiz ve onayın önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde gerçekleşmesi planlanıyor.

Üzerinde mutabık kalınan atık mevzuat teklifleri; atık üretimini azaltmak, atık yönetiminin daha sıkı kontrol edilmesini sağlamak ve tüm AB ülkelerinde ürünlerin tekrar kullanımını teşvik etmek ve geri dönüşümü iyileştirmek için bağlayıcı atık azaltma hedefleri ve güncellenmiş kurallar getiriyor.

Bu yeni hedef ve kurallar daha döngüsel bir ekonominin yolunu açacağı gibi, büyüme ve istihdamı artıracak, çevremizi koruyacak, sürdürülebilirliği teşvik edecek ve insanların sağlığıyla yaşam kalitesini iyileştirecek.

"AB'de belediye atıklarının yaklaşık üçte biri düzenli depolama alanlarına gönderiliyor ve toplam miktarın sadece sınırlı bir kısmı geri dönüştürülüyor. AB üye devletleri bu anlaşmayla, tekrar kullanım, geri dönüşüm ve düzenli depolama konularında net AB hedeflerine ulaşma ve farklı atık akışlarının yönetimini iyileştirmek için kurallara uyma taahhüdü altına giriyor. Böylece döngüsel ekonomiye geçişimiz hızlanacak ve gezegenimiz üzerindeki etkimiz en aza indirilecek. Daha önceki AB Konseyi dönem başkanlıklarına, Parlamento'ya ve Komisyon'a bu dosyaya kendilerini adadıkları için gönülden teşekkür ederim. Umarım üye devletler artık bu dengeli ve detaylıca müzakere edilmiş anlaşmayı onaylayabilirler."

Siim Kiisler, Estonya Cumhuriyeti Çevre Bakanı

 

Devamı...
 
<< İlk < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 Sonraki > Son >>

Sonuç 1 - 10 (Toplam 360)