Haberler
Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği Yayınlandı

 

evko_ynetmelik_facebook-post_2.jpg

2005 yılından beri yürürlükte olan "Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği", uzun bir değerlendirme sürecinin ardından yeniden düzenlenerek, 27.12.2017 tarih ve 30283 sayılı Resmi Gazete' de yayınlandı. Yeni yönetmelik geneli itibarıile 1.1.2018'de yürürlüğe giriyor.
Söz konusu yönetmelik ambalaj atıklarının diğer atıklardan ayrı toplanması uygulamalarının daha etkin bir şekilde uygulanabilmesi amacına yönelik bir çok değişiklik içermekte olup ana hatları ile temel yenilikler aşağıdaki gibidir :
• Ülke genelinde plastik torba kullanımının azaltılmasına yönelik hedefler konulmuştur ve bu torbaların 1.1.2019'dan itibaren, internet üzerinden yapılan satışlar da dahil, tüketicilere ücretsiz temini yasaklanmıştır. Başka bir deyişle, plastik poşetler ancak bedeli ödenerek temin edilebilecektir.
• Ambalaj atıklarının diğer atıklardan ayrı toplanması uygulamasından belediyelerin sorumlu olduğu daha net olarak tariflenmiştir.
• Ekonomik işletmelerin yapmaları gereken bildirimler için son tarih Mart ayı sonu olarak belirlenmiştir.
• Piyasaya sürenlerin geri kazanım sorumluluğu için tariflenen 3000 kg.'lık eşik değer,1000 kg olarak güncellenmiştir.
• Yurtiçinde piyasaya sürülecek cam, metal, plastik, kağıt/karton ambalajların belirli oranlarda yurtiçinde toplanan atıklardan ve/veya bu atıklardan elde edilen hammaddelerden üretilmesi zorunluluğu getirilmiştir.

Devamı...
 
Sanatla Dünya Dönüşür Sergisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda Açıldı
undp_sergi_7.jpg ÇEVKO, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) iş birliğinde Şanlıurfa ve Kilis'te yürütülen "Suriyeli Mülteci Yerleşim Birimlerinde Geri Kazanım Bilincinin Yaygınlaştırılması" projesi sonrasında, Suriyeli mülteci çocukların yaptığı resimler ve mülteci kadınların geri dönüşümlü malzemelerden yaptıkları el işi çalışmaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binasında sergilendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binası, doğa ve insan için büyük anlam taşıyan özel bir sergiye ev sahipliği yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Fuaye Alanı'nda, 20-27 Aralık 2017 tarihleri arasında açık olan Sanatla Dünya Dönüşür isimli sergi, Şanlıurfa ve Kilis'te yürütülen "Suriyeli Mülteci Yerleşim Birimlerinde Geri Kazanım Bilincinin Yaygınlaştırılması" projesinde Suriyeli mülteci çocukların yaptığı resimlerden ve mülteci kadınların geri dönüşümlü malzemelerden yaptıkları el işi çalışmalarından oluşuyor.

Serginin, 20 Aralık Çarşamba günü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fügen Soykut ve UNDP Ülke Direktör Yardımcısı Sukhrob Khojimatov tarafından yapılan açılışına, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) Genel Sekreteri Mete İmer, Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla ve ÇEVKO üyelerinin üst düzey yöneticileri ile proje ortağı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'ndan yetkililer katıldılar.

Bu önemli ve anlamlı sergiye ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirten Mustafa Öztürk, proje ortakları ÇEVKO, UNDP ve AFAD'a da tebriklerini iletti.

Devamı...
 
Çocuklar Çevre Bilincini Oyunlarla Kazanacak
oyunlar_bulten_.cevko-web.jpg

ÇEVKO Vakfı'nın ilköğretim öğrencileri için hazırladığı, çevre ve geri dönüşüm konularında eğitimler veren internet sitesi www.cevkococuk.org  sitesine yeni oyunlar eklendi.

İlköğretim öğrencilerinin ders müfredatı incelenerek hazırlanan internet sitesinde, 1'i boyama olmak üzere geri dönüşüm ile ilgili 7 oyun bulunuyor. Çevreci Kedi Çevki; Koş ve Zıpla, Atık Merkezi, Atık Basketbolu, Atıkları Yakala oyunlarında çocuklara hangi ambalajı nereye atmaları gerektiği ile ilgili yol gösterecek. Denize kirliliğine dikkat çekmek için hazırlanan "Balıkları Kurtar" oyunu ile de çocuklar denize atılan ambalaj atıklarını temizleyerek balıklara yaşam alanı sağlayabilecek.

"Gelecek için geri dönüşüm" sloganı ile çalışmalarını sürdüren ÇEVKO Vakfı geleceğimiz olan çocukların çevre bilinci ile yetişmeleri için 2018 yılında eğitim çalışmalarına Millî Eğitim Bakanlığı desteği ile devam edecek.

 

Devamı...
 
AB Konseyi ve Parlamento, Yeni AB Atık Kuralları Konusunda Geçici Anlaşmaya Vardı
eu_haber_cevko-web.jpg 18 Aralık 2017'nin ilk saatlerinde Estonya başkanlığındaki AB Konseyi, Avrupa Parlamentosu'nun temsilcileriyle atık paketindeki dört mevzuat teklifinin tamamında geçici bir anlaşmaya vardı. AB büyükelçileri sonuçla ilgili olarak 20 Aralık'ta bilgilendirilecek, ama AB Konseyi adına nihai analiz ve onayın önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde gerçekleşmesi planlanıyor.

Üzerinde mutabık kalınan atık mevzuat teklifleri; atık üretimini azaltmak, atık yönetiminin daha sıkı kontrol edilmesini sağlamak ve tüm AB ülkelerinde ürünlerin tekrar kullanımını teşvik etmek ve geri dönüşümü iyileştirmek için bağlayıcı atık azaltma hedefleri ve güncellenmiş kurallar getiriyor.

Bu yeni hedef ve kurallar daha döngüsel bir ekonominin yolunu açacağı gibi, büyüme ve istihdamı artıracak, çevremizi koruyacak, sürdürülebilirliği teşvik edecek ve insanların sağlığıyla yaşam kalitesini iyileştirecek.

"AB'de belediye atıklarının yaklaşık üçte biri düzenli depolama alanlarına gönderiliyor ve toplam miktarın sadece sınırlı bir kısmı geri dönüştürülüyor. AB üye devletleri bu anlaşmayla, tekrar kullanım, geri dönüşüm ve düzenli depolama konularında net AB hedeflerine ulaşma ve farklı atık akışlarının yönetimini iyileştirmek için kurallara uyma taahhüdü altına giriyor. Böylece döngüsel ekonomiye geçişimiz hızlanacak ve gezegenimiz üzerindeki etkimiz en aza indirilecek. Daha önceki AB Konseyi dönem başkanlıklarına, Parlamento'ya ve Komisyon'a bu dosyaya kendilerini adadıkları için gönülden teşekkür ederim. Umarım üye devletler artık bu dengeli ve detaylıca müzakere edilmiş anlaşmayı onaylayabilirler."

Siim Kiisler, Estonya Cumhuriyeti Çevre Bakanı

 

Devamı...
 
ÇEVKO Vakfı E-bültenleri Karikatürlendi.
logolu_sa_karikatur.jpg

Karikatürist Serkan Altuniğne çevre bilincine dikkat çekmek için her ay bir karikatürü ile ÇEVKO e-bültenlerinde sizlerle buluşacak.

Devamı...
 
ÇEVKO Üyelerinden Mondi ve Sarten WorldStar 2018’den Üç Ödül ile Döndü
2018-worldstarwinner-logocolour.jpg Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından düzenlenen ve ambalaj sektörünün en prestijli yarışmalarından biri olan WorldStar 2018 Yarışması'nın sonuçları Brezilya'da yapılan jüri toplantısının ardından açıklandı. 35 ülkeden 300'den fazla ürünün katıldığı yarışmada, Türkiye ambalaj sektörünün lider şirketleri 5 ödülü ülkemize getirdi.

Dünya Ambalaj Örgütü'nün 45.sini düzenlendiği ve 35 ülkeden, 300'den fazla ürünün kıyasıya rekabet ettiği WorldStar 2018 Yarışması'nın sonuçları belli oldu. İnovatif ambalajların ödüllendirildiği WorldStar 2018'e katılan Türk şirketleri 5 ödülün sahibi oldu. Japonya'nın 26 ödülle başı çektiği listede Hindistan 24, Çin ise 14 ödül kazandı. WorldStar 2018 Yarışması'ndan başarıyla dönen firmalar ödüllerini 2 Mayıs 2018'de Avustralya'nın Gold Coast kentinde düzenlenecek ödül töreninde alacak. Başkan Ödülü, Sürdürülebilirlik Ödülü, Pazarlama Ödülü ve Gıdayı Koruyan Ambalaj Ödülü gibi özel ödüllerin sonuçları ise Ocak ayında açıklanacak.

WorldStar 2018 Yarışması'nda ödül alan şirketler ve ambalajlar ise şu şekilde:
• Asaş Ambalaj Baskı Sanayi ve Tic. A.Ş - Işık Saçan Müsli Ambalajı
• Mondi Tire Kutsan Kağıt ve Ambalaj Sanayi A.Ş - Baca Stant
• Sarten Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş - Petrol Ofisi 10 Lt ve 20 Lt Bidon
• Sarten Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş - Sek 2 Lt'lik Ayran Şişesi
• Tariş Zeytin A.Ş - Ege Koleksiyonu Natürel Sızma Zeytinyağı
 

Devamı...
 
Migros, Sürdürülebilirlik Çalışmaları ile Öne Çıkıyor
migros_logo_cevko-web.jpg ÇEVKO Vakfı üyesi Migros, sürdürülebilirlik alanındaki projeleri ve geleceğe yatırım yapan uygulamaları ile iki büyük başarıya daha imza attı.

Migros, Borsa İstanbul'un ‘BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'ndeki şirketler listesine dört yıl üst üste girebilen ilk ve tek perakendeci oldu. BIST 50 listesinde yer alan tüm şirketlerin ve BIST 100 listesinden gönüllü şirketlerin bağımsız denetim kuruluşu tarafından uluslararası kriterlere göre incelendiği ve sürdürülebilirlik performanslarının ölçümlendiği BİST Sürdürülebilirlik Endeksi'ne ilk yıldan bu yana üst üste 4 kez girmeye hak kazanan Migros, 2017 değerlendirmesi sonucunda kurumsal sürdürülebilirlik performansı en üst düzeydeki 44 şirket arasında yer aldı. Endeks, şirketlerin iklim değişikliği, biyoçeşitlilik, doğal kaynakların verimli kullanımı, su yönetimi, iş sağlığı ve güvenliği, sorumlu tedarik, insan hakları ve toplum sağlığı gibi sürdürülebilirliğe ilişkin konulara yaklaşımını ortaya koyuyor.

Migros, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda en saygın platform olan uluslararası Karbon Saydamlık Projesi'ne (CDP -Carbon Disclosure Project) yaptığı raporlamayla ‘A-‘notunu alarak CDP Türkiye İklim Liderleri arasına girdi. Türkiye'den yalnızca 7 şirketin layık görüldüğü İklim Liderliğine geçen yıl da seçilen Migros, bu yıl da aynı başarıyı elde etti.

Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla ilk kez 2016 yılında yayınlanan FTSE4Good Gelişmekte olan Piyasalar Endeksi'ne girmeye hak kazanan Migros, bu yıl ikinci kez endekste yer almayı başardı.

Karbon ayakizini azaltmak için özellikle gıda imha oranlarının azaltılmasına yönelik çalışmalar yapan Migros, taahhüdü çerçevesinde 2025 yılına kadar gıda imha tonajını yüzde 50 azaltmayı hedefliyor.

Devamı...
 
ÇEVKİ Çocuk Tiyatrosu, Antalya Turnesini Tamamladı
tiyatro_dosemealti_1.jpg Çocuklar tarafından çok sevilen ve ilgiyle izlenen tek perdelik Çevreci Kedi ÇEVKİ Çocuk tiyatrosu belediyelerin ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin iş birliği ile Türkiye'nin farklı illerinde sahnelenmeye devam ediyor.
Yenilenen senaryosu ile beğeni toplayan müzikli çocuk tiyatrosu çocuklara geri dönüşümü çevreci kedi ÇEVKİ ve arkadaşları gözünden maceralarla ve bol müzikle eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Çevreci Kedi ÇEVKİ'nin maceralarının anlatıldığı oyunda, ÇEVKİ ve ambalaj atıkları biraz haşarı bir çocuk olan Ateş'i ve kedisini geri dönüşüm konusunda duyarlı olmaya davet etmelerini eğlenerek izliyoruz.
Kasım ayı başında Körfez ve Derince'de çocuklarla buluşan çocuk tiyatrosu, Kasım ayı içerisinde Antalya Bölgesinde Döşemealtı, Manavgat, Alanya, Muratpaşa ve Konyaaltı'nda sahnelenerek binlerce çocuğa ulaştı.

Devamı...
 
Anadolu Efes 2017 Çevresel Fayda Raporu’nu yayınladı
anadolu_efes_cevresel_fayda_17.png

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'ne giren ilk Türk şirketi olan ÇEVKO Vakfı üyesi Anadolu Efes; tüm iş süreçlerinde hayata geçirdiği sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında uyguladığı çevresel fayda sonuçlarını, 2017 Çevresel Fayda Raporu'nda açıkladı. Çevresel sürdürülebilirlik çalışmaları doğrultusunda 7 yılda toplam 512 bin 863 ağacı koruyan Anadolu Efes'in elektrik tasarrufu 195 bin 327 ailenin, su tasarrufu ise 4 bin 566 ailenin yıllık ihtiyacına eşdeğer büyüklüğe ulaştı.

Anadolu Efes Türkiye Tedarik Zinciri Direktörü Gani Küçükkömürcü, ÇEVKO Vakfı ile yaptıkları işbirliğinin Anadolu Efes'in çevresel sürdürülebilirlik anlayışının bir parçası olduğunu ifade ederek, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Anadolu Efes'te bizim için vazgeçilmez iki önemli öncelikten biri kalite diğeri ise sürdürülebilirlik. Çevresel sürdürülebilirlik alanında su kullanımı, enerji yönetimi, karbon emisyonlarının azaltımı ve geri dönüşüm faaliyetleri gibi sürdürülebilir gelecek adına önemli çalışmalar yürütüyoruz. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve The CEO Water Mandate gibi işbirliklerine imza atarak çevresel taahhütlerimizi uluslararası boyuta da taşıdık. Tüm bu çalışmalarımız sonucunda; Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'ne giren ilk Türk şirketi olmaktan, 2016'da da 43 şirketin yer aldığı Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi'nde(BIST) listelenmeye hak kazanmaktan gurur duyuyoruz. Çevresel sürdürülebilirlik taahhütleri doğrultusunda yürüttüğümüz verimlilik çalışmalarıyla çevresel faydamızı her yıl artırıyoruz. Sorumlu bir şirket olarak geçmişimizden aldığımız güç ile gelecek için değer yaratmayı devam edeceğiz" dedi.

Devamı...
 
39. İstanbul Maratonu'nda Çevre Kazandı
istanbul_maratonu_1.jpg

Bu yıl 39'uncusu düzenlenen İstanbul Maratonu'nda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Spor İstanbul, Nestlé Pure Life, ÇEVKO Vakfı ve WWF-Türkiye iş birliği ile maratona özel bir geri dönüşüm kampanyası gerçekleştirildi.

Parkurda yer alan su istasyonlarına belirli aralıklarla yerleştirilen geri dönüşüm kumbaraları ile maratona katılanların kullandıkları PET şişeleri geri dönüşüme kazandırmaları teşvik edildi. İş birliği ile 100 bin PET şişe geri dönüşüme kazandırıldı. Geri dönüştürülen PET'ler sayesinde önemli oranda tasarruf sağlandı.

"Çocuklarımızın geleceği için geri dönüşümü destekliyoruz"
"Çocuklarımızın geleceği için koşuyoruz" temasıyla düzenlenen maratonda gerçekleştirilen kampanya ile sağlıklı bir gelecek için geri dönüşümün önemi de vurgulandı. "PET şişeleri geri dönüşüme at, gelecek için iyilik yap" mesajlarının yer aldığı kutularla tüm katılımcılarda bu konuda bilinç oluşturulması hedeflendi.

 
<< İlk < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 Sonraki > Son >>

Sonuç 1 - 10 (Toplam 354)